Lojistik Bölümü

Üniversiteliler kendi üniversitenizi ve bölümlerinizi burada tanıtabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
Y4HY4
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Lojistik Bölümü

Mesaj gönderen Y4HY4 »

Endüstrinin, nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak üzere kurulan Lojistik programı, çok geniş çalışma alanına sahiptir. Yaşanan hızlı değişim ve küreselleşmenin etkisiyle; pazarların, müşteri istek ve ihtiyaçlarının, işletmeler arası ilişkilerin gereklerinin farklılaşması sonucunda Lojistik kavramı giderek daha çok önem kazanmaktadır. Program günümüzde, 21. yüzyılın en önemli iş kollarında biri haline gelmiştir. Ülkemizin, güçlü bir lojistik merkez haline gelebilmek için önemli avantajlara sahiptir. Coğrafi konumu ve özellikleri, insan kaynakları ve ekonomik potansiyeli, hızla gelişmesi planlanan ulaşım olanakları ile lojistik sektörünün ilerleyen yıllarda büyük bir hızla gelişeceği açıktır. Ayrıca, Isparta’nın Akdeniz, Eğe ve İç Anadolu bölgeleri yollarının kesim noktasında olması, lojistiğin aktif bir biçimde çalışması ve bu bölgeye en yakın programın İzmir Yaşar Üniversitesinde olması bölgede bu programın açılmasını zorunlu hale getirmektedir. Tüm bu nedenlere bağlı olarak, lojistik sektöründe yetişmiş iş gücüne duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır. Türkiye'nin ulusal ve uluslararası bir lojistik merkez haline dönüşme süreci devam ederken, Lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmalarda, gerekli bilgi ve birikimlerle donatılmış nitelikli iş gücüne gereksinim duymaktadırlar. Bu anlamda, Lojistik bölümünden mezun olan öğrencilerin gelişmekte olan lojistik sektörüne önemli katkılarda bulunacağını düşünmekteyiz.

Öğrenciler bölümden mezun olmadan önce lojistik firmalarında en az otuz iş günü zorunlu stajlarını tamamlamak zorundadırlar. Böylece öğrenciler, program boyunca alınan teorik bilginin iş hayatında uygulamaya nasıl dönüştürebileceği konusunda yetkin hale gelmektedir. Lojistik programından mezun olan öğrenciler, tüm kamu ve özel kuruluşlarda çalışma olanağına sahip olacaklardır. Gerek Lojistik sektöründe hizmet sağlayıcı olarak faaliyet gösteren gerekse lojistik fonksiyonlarının bir kısmını kendi bünyelerinde gerçekleştiren firmalarda ve lojistik sektörünün gelişmesi ve yapılanması konusunda faaliyet gösteren firmaların çeşitli kademelerinde görev alabileceklerdir.

Lojistik programı, lojistik sektöründe hizmet sağlayıcı olarak faaliyet gösteren gerekse lojistik fonksiyonlarının bir kısmını kendi bünyelerinde gerçekleştiren firmalara destek ve iş gücü sağlayan programdır.

Lojistik Programının misyonu, günümüz küresel dünyasında malların üretimi kadar dağıtımın da önemli olduğu bilincine sahip, deniz, hava ve kara taşımacılığında ürünlerin özelliklerine göre taşınması ve bunun yanında lojistik ile ilgili işletmelerde çalışabilecek teknik ve pratik donanıma sahip girişimci insan gücünü ülkemize kazandırmaktır.

Bu misyon doğrultusunda eğitimli, işletmelere lojistik destek sağlayacak yetişmiş insan gücünü ülke kaynaklarına sunmak temel amaçtır. Programın güçlü yönleri olarak, bölgede önemli bir üretim olmasına rağmen bu üretimi destekleyen lojistik ile ilgili bölge üniversitelerinde herhangi bir programın olmaması, lojistiğin yeni ekonomiye bağlı olarak her geçen gün öneminin çok daha fazla artması bu konuda yörede potansiyel iş gücünün olması, Süleyman Demirel Üniversitesinde bu programa destek verecek İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün olması ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İşletme ve İktisat bölümlerinin Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi veriyor olması bu programı güçlü kılan yönlerdir.

Kullanıcı avatarı
Y4HY4
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Lojistik Bölümü

Mesaj gönderen Y4HY4 »

Ben okuyorum şu anda revaçta olan programlardan biri. Okumanızı tavsiye ederim =)