Ayşegül Aldinç

Burada yerli ve yabancı oyuncuları daha yakından tanıyabilir, onlar hakkında bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz..
Kullanıcı avatarı
Theİmam
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Ayşegül Aldinç

Mesaj gönderen Theİmam »

Resim
Gazeteci Orhan Aldinç’le resim öğretmeni Süheyla Aldinç’in tek kızı olarak İstanbul’da doğdu. Eski adı “Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu” olan Marmara Üniversitesi Seramik Fakültesi – Seramik Bölümü’nden diploma aldı. Yıldız Porselen Fabrikası’nda altı yıl desinatör olarak çalıştı. Aynı yıllarda müzik çalışmalarını amatör olarak sürdürdü.

Ayşegül Aldinç’in sanat kariyeri ilk olarak 1981′de İrlanda’da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’nda Modern Folk Üçlüsü ile katılıp Ali Kocatepe’nin bestesini seslendirdiği “Dönme Dolap” isimli şarkı ile başladı. 1988 yılında ilk albümü “Ve Ayşegül Aldinç” ile profesyonel müzik hayatına geçiş yaptı. Karasevda, Gözlerin Su Yeşili gibi hitlerin bugüne kadar geldiği bu albümden sonra 1991 yılında içinde “Sorma” gibi daha sonra bir çok önemli şarkıcı tarafından söylenen hiti barındıran “Benden Söylemesi” isimli albümü yayınlandı. 1993′te Onno Tunç’un müzik yönetmenliğini yaptığı “Alev Alev” albümü Alev Alev, Yanlışsın, Al Beni gibi hitler üretti.
1996′da çıkan “Söze ne Hacet” isimli albüm ise Alimallah, Beni Hatırla, Anladım Ben Seni gibi şarkılarla unutulmadı. 2000 Yılında çıkardığı “Nefes” albümünde Ben Kimselere Yar Olmam, Haberi Yok ve Nefes öne çıktı.”

Ayşegül Aldinç müzik çalışmalarının yanısıra oynadığı sinema filmleri ve dizileriyle önemli yönetmenler ve oyuncularla çalışıp çeşitli ödüller aldı. Bunlar arasında en önemlileri 1986 yılında yönetmenliğini Orhan Aksoy’un yaptığı ve Ediz Hun’la başrolleri paylaştığı Acımak, 1987′de Şerif Gören’in yönettiği, bir çok dış festivallerde gösterilen, başrolleri Kadır İnanır’la paylaştığı Katırcılar, 1989′daTarık Akan’la oynadığı Yavuz Özkan filmi Yağmur Kaçakları, 1992-1993 döneminde Tarık Akan’la oynadığı Yusuf Kurçenli’nin tv dizisi Taşların Sırrı, yine Orhan Oğuz’un yönetmenliğinde Uğur Yücel’le oynadığı 1994 yapımı tv dizisi Aziz Ahmet, aynı yıl Tunca Yönder’in sinema filmi Ağrıya Dönüş, 1995 yapımı, kendisine Adana Altın Koza Film Festivali ve Magazin Derneği Ödülleri’nde Yılın En İyi Kadın Oyuncusu Ödülünü kazandıran Osman Sınav’ın filmi Gerilla’da rol aldı.”

Daha sonra 1999 yılında o zamana kadar Türkiye’de en çok seyirciyi toplayan Gani Müjde’nin Kahpe Bizans filminde ve yine aynı yıl gösterime giren bol ödüllü Güle Güle filminde oynadı. 2000 yılında yine Yavuz Özkan ve Tarık Akan’la ikinci kez Hayal Kurma Oyunları’nda bir araya geldi. 2001 yılında BKM projesi tv dizisi Aşk ve Gurur’da, 2003 yılında Trt dizisi Son Yaprak’ta, 2005 yılında ise Misi isimli tv dizisinde oynadı. Sanat kariyeri boyunca Avrupa’nın bir çok başkenti, Amerika, Çin ve Rusya (Sibirya) gibi ülkelerde konserler verdi.

2010′da Sezen Aksu’ya ait O Kız ve Ağla isimli şarkıları barındıran single ve hemen ardından çıkardığı yine Sezen Aksu’nun şarkısı Li Lal Lal La La isimli single ile müzik marketlerdeki yerini tekrar aldı. Şu sıralarda Gani Müjde projesi Pis Yedili dizisinde Esma Sultan karakterini canlandırıyor. Bu arada sürpriz bir albüm projesi ve bir de single üzerinde çalışıyor.