Angeline Jolie

Burada yerli ve yabancı oyuncuları daha yakından tanıyabilir, onlar hakkında bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz..
Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Angeline Jolie

Mesaj gönderen summer »

Usta oyuncu Jon Voight'in kızı olan henüz 24 yaşındaki Angelina Jolie'nin muthiş bir hızla yükselerek çıktığı zirveden inmeye hiç niyeti yok.

4 Haziran 1975'de Los Angeles'ta doğan Angelina Jolie Oscar'lı aktör Jon Voight ve eski aktrist Marcheline Bertrand'ın kızı. Küçüklüğünden itibaren esrarengiz bir insan olan ve babasından etkilenerek oyuncu olmaya karar veren Jolie ilk olarak yedi yaşında babası ile birlikte "Lookin'to Get Out" (1982) filminde rol alarak oyunculuğa adım attı. Ancak kendisi de babası da oyunculuk eğitiminin şart olduğunu düşünüyordu ve Jolie ilk olarak 11 yaşmda Lee Strasberg Theater Instititute'da oyunculuk eğitimi almaya başladı. Burada şekillendirdiği yeteneği ile gelecek vaad eden bir çocuk oyuncu olarak dikkat çeken güzel yıldız daha sonra Los Angeles'taki Met Theatre Group'a katıldı ve New York Üniversitesi'nde sinema eğitimi aldı.

Okuldan mezun olduktan sonra bir süre modellik yapan Jolie, birkaç video klipte rol aldı. Ardından düşük bütçeli filmlerde boy göstermeye başladı. Babasının desteğini tamamiyle reddettiği bu dönemde soyadını da değiştiren güzel yıldız küçük adı Jolie ile tanınmayı seçti. 1993 yapımı "Cyborg 2" adlı saçma sapan bilimkurgudan sonra 1995'de "Hackers" adlı bilimkurgu da oynayan Jolie, filmde birlikte rol aldiği Jonny Lee Miller ile çekimlerin hemen ardından evlendi. Çiftin nikah töreninde Jolie kocasının adını bluzunun sırtına kendi kanıyla yazdığını söyledi. Daha sonra güzel yıldız bunu "o an daha da özel kılmak" için yaptım şeklinde açıklamıştı.

Ancak birbirine büyük bir aşkla bağlanan çift evliliklerini bir yıl sürdürebildi ve önce ayrı yaşamaya başlayıp hemen ardından boşandılar. Bu durum Angelina Jolie'nin kariyerine kötü etki etmedi, aksine Jolie'nin adı Hollywood çevrelerinde duyulmuş oldu. 1996'da "Foxfire"adlı dramada başrol oynayan Jolie için bu dönem oynadığı filmlerin B sınıfı veya büyük bütçeli olmasının önemli olmadığı bir dönemdi; O, yalnızca "oynamak" istiyordu. "Love is All There Is", "Mojave Moon" ve televizyon için çekilen "True Women" küçük ve önemsiz filmlerdi ancak Jolie bu filmlerle Hollywood'da ayakta kalmanın yollarını öğreniyordu. Aslında Jolie çalkantılı özel yaşamının stresini oyunculuk ile attığını hiçbir zaman saklamadı; "Terapi mi? Buna ihtiyacım yok. Seçtiğim roller benim terapim" 1997 yılında güzel yıldıza yeteneğini kanıtlama şansı doğdu. Gary Sinise ile birlikte rol aldığı "George Wallace" Jolie'ye bir Emmy adaylığının yanında bir Altın Küre kazandırdı. Kazandığı ödül sonrası tüm dikkatleri üzerine çeken Jolie bir yıl sonra rol aldığı "Playing God-Tanrıyı Oynamak" filmi ile olumlu eleştiriler aldı. 1998'de başarılı bir drama filmi olan "Gia"da uyuşturucu bağımlısı, lezbiyen süpermodel Gia Carangi'yi canlandıran Jolie filmdeki müthiş performansı ile çok beğenildi ve Bir Altın Küre daha kazandı. Gia için "canlandırdığım karakterler arasında kendime en yakın bulduğum" açıklamasını yapan Jolie filmin başarısı ile zirve yolunu açmış oldu.

"Gia"dan sonra A sınıfı projelerde rol bulmakta zorluk çekmeyen Jolie 1998'de "Playing By Heart-Gönül Oyunları"nda usta oyuncular Ellen Burstyn ve Sean Connery ile çalışma imkanı buldu. 1999'da rol aldığı "Bone Collector-Kemik Kolleksiyoncusu" sayesinde geniş kitlelerce tanındı ve başarılı performansı ile olumlu eleştiriler aldı. Aynı yıl Winona Ryder ile birlikte rol aldığı "Girl, Interrupted"da psikiyatri hastanesindeki bir hastayı canlandırdı. Filmdeki performansı yeteneğini bilenler için şaşırtıcı olmadı belki ama karakterinin karanlık ruhunu yansıtmaktaki başarısı filmi izleyen herkesi derinden etkiledi. İki Altın Küre sahibi Jolie bu film ile En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar'ını kazandı ve bir anda sinemanın yeni yıldızı haline geldi. Bu andan itibaren tüm geçmişi didik didik edilen Jolie bundan pek etkilenmedi ve doğru bildiğini yapmaya devam etti. Erkek kardeşi ile herkesin içinde dudak dudağa öpüşmesi, vücudundaki dövmeler, Billy Bob Thornton ile evliliği, hakkında çıkan lezbiyenlik dedikoduları ve babası ile ilişkileri magazin basınına uzun süre malzeme sağladı.

Resim

Filmografi
2007 Beowulf
2006 The Good Shepherd
2005 Sledge: The Untold Story
2005 Mr. and Mrs. Smith
2004 The Fever
2004 Alexander
2004 Taking Lives
2004 Sky Captain and the World of Tomorrow
2004 Shark Tale
2003 Beyond Borders
2003 Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life
2002 Life or Something Like It
2001 Original Sin
2001 Lara Croft: Tomb Raider
2000 Gone In 60 Seconds
1999 The Bone Collector
1999 Girl, Interrupted
1999 Pushing Tin
1998 Playing by Heart
1998 Hell's Kitchen N.Y.C.
1998 Gia
1997 True Women
1997 George Wallace
1997 Playing God
1996 Foxfire
1996 Mojave Moon
1996 Love Is All There Is
1996 Without Evidence
1995 Hackers
1993 Cyborg 2

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

genclik hali

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
$EI-IZAI)E
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen $EI-IZAI)E »

Bu yaşta bu kadar film. Hepside başarılı yapımlar.Daha ne denir.Bu kadar başarıyıda hak ediyor.