David Lynch Biyografisi

Burada yerli ve yabancı oyuncuları daha yakından tanıyabilir, onlar hakkında bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz..
Kullanıcı avatarı
greatdilemma
Aktif Üye
Aktif Üye

David Lynch Biyografisi

Mesaj gönderen greatdilemma »

20 Ocak 1946 da Amerika'da doğdu. Aynı zamanda tanınmış bir ressam. Ayrıca kendisi pek fazla kullanmasa da mobilya tasarımı yapıyor. Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi ve American Film Institute'de eğitim aldı. Siyah-beyaz "Eraserhead" filmiyle tanındı (1977). "Dune" ve "Blue Velvet" ile başlayan çıkış kariyeri 90'lı yılların sonunda yönettiği "Lost Highway" ile doruğa ulaşmıştır. Ardından "Mulholland Dr." ve deneysel kısa filmleri gelir.

Filmlerinde kısık sesli gürültü, karanlık ve çürümüş şeylerle dolu mekanlar, bozulmuş karakterler, polarize edilmiş bir dünya (melekler, şeytan, Meryem Ana heykelleri, fahişeler), etrafta çürümüş ceset ya da kafa tasları olan yerler kullanmasıyla dikkatleri üzerine çekmiştir. Kariyeri boyunca aykırı fikirleri kendine özgü nesnellikten uzak sembolik anlatımıyla cesurca sinema sanatına yansıtan yönetmenin son dönem filmleri (2002) çoğunlukla fazla kişisel olmakla eleştirilmiştir. Film kurgusu ile Andrei Tarkovsky' nin şiirselliğinden ve Michael Haneke' nin gerçekliği arayışından ayrılan Lynch Amerikan sinemasının en önemli yönetmenlerinden biridir. Günümüzde film noirın önde gelen temsilcilerinden biridir.

Lynch'in filmlerinde hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Slavoj Zizek, Gülünç Yünenin Sanatı adlı yapıtında David Lynch sinemasını analitik olarak işlemiştir.

Ödüllerinden Bazıları:

* 1982: Cesar - En iyi yabancı film, The Elephant Man
* 1986: Los Angeles Film Critics Association - En iyi yönetmen, Blue Velvet
* 1986: National Society of Film Critics - En iyi yönetmen, Blue Velvet
* 1990: Cannes Film Festival - Palme d'Or, Wild at Heart
* 1991: American Film Institute - Franklin J. Schaffner Alumni Medal
* 1999: Avrupa Film Ödülü, The Straight Story

not: alıntıdır

Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Tşkler paylaşım için
Resim
Resim

Not:Başlık Uygun Topiğe Taşınmıştır Burdan Devam Edelim

Kullanıcı avatarı
MaviGitar
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen MaviGitar »

mulholland dr. filmini izlerken farklı boyutlara gittim. sadece meraklısına hitap eden filmler. korku-gerilim ve gerçekle-rüya arasında gidip gelen filmler ilginizi çekerse mutlaka izleyin derim

Resim