Flash Disk Virüslerine Kesin Çözüm

Bilgisayar hakkındaki en son haberlere buradan ulaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen göKhan. »

Merhaba arkadaşlar kendi bulduğum bir bilgiyi sizlerle paylaşmak benim için bir gururdur. Özellikle son dönemlerde yayılan flash disk virüslerinden (activexdebugger32) veya (copy) ya da (kaVo) iyice bıktık desek yeridir. Ve bilgisayara her flash diski taktıgımızda acaba virüs mü var demekten bıktıysak işte döküman size

Bilgi: Flash diske bulaşan virüsler autorun virüsleridir. Yani flash diski takar takmaz aktif olan virüsler.
Soru: Peki bu virüslerin bulaşıp bulaşmadıgını en kesin nasıl bilecez ?
Antivirüs diyenler bir nebze haklı olabilir ama antivirüsler yeni çıkan virüsleri tanımayabiliyor. Ya da virüs etkliyse antivirüsü devredışı bırakabiliyor.
Peki ne yapcaz ?
Aslında çözüm basit bir mantıkta bitiyor. Flash diskimize simge koyacaz ve simge kaybolmuşsa flash diskimize virüs bulaşmış demektir.
Peki bunu nasıl yapacaz ?
* uzantısı .ico olan bir dosya bulun adına simgem.ico deyin ve masaüstüne atın.
* yine masaüstünde yeni bir metin belgesi oluşturarak açın içine şunları girin ve kaydedin.

[autorun]
icon=simgem.ico

* kaydettikten sonra metin belgesinin adını autorun.inf olarak degiştirin.
* bu 2 dosyayı flash diske kopyalayın. yani flash diskin içine direk atın klasöre filan degil.
Evet bu kadar arkadaşlar...
Flash diski çıkarıp tekrar taktıgımızda simge olacaktır sürücü üzerinde. ve hangi pcye takarsanız takın simgeyi görürsünüz.

Eger simge görünmüyorsa o zaman virüs bulaşmış demektir ve antivirüssüz bile temizleyebilirsiniz...
Nasıl mı ?
Denetim masasından klasör seçeneklerine girin.
Görünüm sekmesine gelin ve orda Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle seçenegini kaldırın ve gizli dosyaları gösteri seçin.
Flash diske girin autorun.inf ve varsa gizli görünen exe dosyalarını silin...

KOLAY GELSİN

Etiketler: Flash,flash disk,virüs kesin çözüm,virüs temizleme,flash diskten virüs temizleme,

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

iyi güzel de ben uzantısı ico olan bir dosyayı nasıl bulacağım onu bilmiyorum Gökhan'cım...