Sanal bellek nedir ?Lütfenn!

Bilgisayar hakkındaki en son haberlere buradan ulaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
Fatma Anne
Forum Annesi
Forum Annesi

Sanal bellek nedir ?Lütfenn!

Mesaj gönderen Fatma Anne »

Bilgisayarım devamlı olarak sanal bellek değeri çok düşük diye ikaz veriyor :shock: nedir bu sanal bellek, ne yapmam gerekir? lütfen beni aydınlatırsanız sevinirim.

Kullanıcı avatarı
emre
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen emre »

Sanal bellek;şu diyebilirim.Mesela bilgisayarındaki DDRAM-SDRAM gibi bellekler yetersiz kaldığında sanal bellek kullanılır.Sanal bellek bilgisayarındaki sabit disk üzerinde belli bir bölümü kullanır.Fakat sanal bellek,gerçek bellekten daha yavaş çalışır.Eğer ilk öncelikle bilgisayarındaki ram belleğin yetersiz ise onu artırman bilgisayarın daha verimli çalışması için daha uygundur.Ve tüm önemli bilgilerini yedeklerini bilgisayarını formatlayıp,yeniden kurmak bir çözüm olabilir.
Bu uyarı verdiyse,geçici çözüm olara Bilgisayarında şu ayarı deneyebilirsin.İşletim sistemi:XP PRO.
Masaüstündeki Bilgisayarım simgesi üzerinde sağ tıkla.Açılan menü de "Özellikler" tıkla.Açılan bölümde "Gelişmiş" sekmesinde Performans kısmında "Ayarlar" butonuna tıkla. "Performans Seçenekleri" bölümü açılacak buradan "Gelişmiş" sekmesinde "Sanal Bellek" -->Değiştir butonuna tıkla.Ve açılan menüden ayarlabilirsin.

Bununla ilgili aşağıdaki resimlere bakabilirsin.
LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Bir bu bahsettiğin konu ile ilgili aşağıdaki adresten tartışmışlar.Buradan faydanalabilirsin.
LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP! ... C_ID=10062

Kelime anlamı:
Sanal Bellek(virtual memory)
sanal bellek. Disk üzerinde yer alan, hemen kullanılmayacak olan dosyaların saklandığı bellek. Gerçek adres uzayına dinamik olarak eşlemlenen büyük bir adres uzayı kullanarak ve bir dış bellekle veri alışverişinde bulunarak bellek kapasitesini arttırma yöntemi. (Fra. mémoire virtuelle)

Kullanıcı avatarı
Fatma Anne
Forum Annesi
Forum Annesi

Yardımın için teşekkürler Emre, fakat aşağıdaki tabloya göre nasıl bir ayarlama yapmam doğru olur?
yukarıda verdiğin adrese girdim şöyle bir öneri dikkatimi çekti
xp nin sp2 sini yükle ve de makinene kaspersky işletim sistemini kur(özellikle de 5.0.227 sürümünü şiddetle tavsiye ederim)

Bunlar benim bilgisayarda var zaten, herhalde Ram yükseltmem gerekecek
Resim

Kullanıcı avatarı
emre
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen emre »

Kusura bakma.Cevap geç yazıyorum.Çünkü geçen haftasonu internetimde sorun vardı.Herhalde Konya genelinde bi sorun vardı.
Tam o gün;cevap yazacak iken internetim kesildi.Ve sorun oluştu.Neyse....

Bilgisayarın sabit diskine bir değer verebilirsin.Mesela Başlangıç boyutuna;en büyük boyut 768 mb dan daha büyük değer verirsin.Sabit diskine boş alanına göre değer verirsin.

Kullanıcı avatarı
Fatma Anne
Forum Annesi
Forum Annesi

Olabilir insanlık hali, yardımların için teşekkürler Emre sağolasın :razz: