Windows 10 USB-CD Yükleme (Boot) Görmemesi Sorunu ve Çözümü

Bilgisayar hakkındaki en son haberlere buradan ulaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Windows 10 USB-CD Yükleme (Boot) Görmemesi Sorunu ve Çözümü

Mesaj gönderen VSaBaH »

?
Her şey Samsung NP300E5C-U07TR cihazıma boot atamamakla başladı. Ne yaptıysam Windows 10 yüklü olan USB'yi bootta gösteremiyordum. Ancak sonrasında UEFI diye bir özelliği olduğu için bunu yapamadığımı öğrendim araştırmaların sonucunda. Aynı durum CD görmemesi için de geçerli. Peki nasıl aşılır bu durum? UEFI destekli bilgisayarda bu aygıtlar nasıl görüntülenir?

>
Windows  8 veya 10 kurulu makinede öyle ise şu şekilde cd veya USB boot edebilirsiniz;
  • Biosa girmek için bilgisayar açılır açılmaz F2 tuşuna basın.
  • Bios menüde Advanced sekmesine gelin.
  • Fast BIOS Mode'a girip Disable yapın
  • Menüde Boot sekmesine gelin.
  • Secure Boot'a girip Disable yapın.
  • Yukarıdaki işlemi yaptığınızda altta OS Mode Selection Seçenegi Açılacak.
  • OS Mode Selection seçeneğine girip UEFI OS olan secenegi CSM OS olarak değiştirin
  • Daha sonra CD-ROMu açıp Format cd sini koyup kapat (veya USB'yi takınız)
  • Değişiklikleri kaydet çık dediğinde bilgisayar cd den formata başlıycaktır. (veya USB'yi görecektir.)
Bende bu sorunla karşılaştım ve yukarıda arkadaşın belirttiği işlemleri yaptım ve oldu. ilave olarak başlarken F10'a bastım usb'den Windows 7'yi kurmaya başladım.

Ekran Görüntüleri;
Resim

Resim

Resim
*USB HDD kısmında resimdeki gibi USB cihazınızın ismi gözükmeli. Gözükmüyorsa OS Mode Selection kısmını CSM OS olarak ayarlayınız. Önce USB görmesini sağlayınız sonrasında tekrar UEFI yaptığınızda da görecektir ve UEFI üzerinden boot işlemi başlayacaktır.

Videolu Anlatım;

!
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim