yenı baslayanlar ıcın

Bilgisayar hakkındaki en son haberlere buradan ulaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
hackboy
Aktif Üye
Aktif Üye

yenı baslayanlar ıcın

Mesaj gönderen hackboy »

Herkes ben hackerim diye fırlıyor ancak bunlardan hiçbiri hacker değiller.
İnternette milyonlarca hack ( sitesi bulunuyor.Ve hepside "Hacker olmak için..." , "Nasıl Hacker Olunur..." türü başlıklar koymuşlar.
Bunların içinden en fazla 4-5 tanesi doğru bilgiye sahip.

Mesela adam sitesinde nuke atmakla, icq hacklemekle, fake mail yollamakla hacker falan olunmaz...
falan demiş ama sitesinin banner'ına bakıyosun üzerinde icq, nuke.... yazıyor.
Ve sitesinin içinde de fake mail servisi var.
Bazı siteler için geçerli tabiki bu.
Eğer bir hacker olmak istiyorsanız asla olamazsınız.Hacker'lık kendi kendine edinilir.Siz bilgiyi öğrenirsiniz.
O bilgiyi kullanırsanız işe yarar.
Mesela masaüstünde oyunlar, R3x ... gibi programlar bulunduranlar "ben hacker" ım diyorlar.Hacker ın masaüstünde şunlar bulunur;

-Apache gibi bir web sunucusu

-Delphi , C++, VB ... gibi programlama dillerinin derleyicilerinin en az 2 tanesi
-En çok kullanılan ASP , cgi, yada php scriptleri-Kategorilere ayrılmış txt'ler
-Bulduğu güvenklik açıklarının listesi

Bunları okuduğunuzda, "Aaaaa kendi masaüstündekileri yazmış!" diyeceksiniz.
Oh iyi demişsiniz.Doğru ) ama ben hacker olduğumu iddia etmiyorum.
Belki hacker ım belki değil.Buna ben karar veremem.
Buna yaptıklarım karar verir.Eğer hala bi web siteniz yoksa hacker olmanız 3 yıllığına ertelenmiştir.
Eğer hala en az 1 programlama dili bilmiyorsanız (Bilme sınırı = yapmak istediklerinizi yapabiliyorsanız biliyorsunuzdur.) 2 yılnızı unutun. Eğer masaüstünde 2 den fazla oyun kısayolu varsa yine unutun.Eğer bişeyler yapmak istiyorsanız tüm oyunlarınızı silin.

İlk pc oyun için alır.Fakat bazı istisnalar da vardır. Önce eve pc alınır.İlk 4 ay oyun ile kafa yorarsınız.Pc hata vermeye mavi ekran çıkarmaya başlar.Bu size bi uyarıdır.Ve bu uyarıyı değerlendirenler kendilerini kurtarırlar ve hataların kaynaklarını öğrenmaye çalışırlar.

5. Ay geçer...İlk merak burdan başlar ve sonsuz merak döngüsü başlar.5. ayda pc nizi kucaklar ve bilgisayarcıya götürürsünüz.Ama ertesi gün taşımaktan oluşan ellerinizdeki nasır sizi üzer.Ve pc nize küsersiniz."Ben yapmadım o yaptı. Aptal pc!...." dersiniz ama gerçekten bu işe merak salmışsanız ertesi sabahı pc nizin başında geçirirsiniz.Ondan özür diler ve hatayı araştırsınız.Birden bişeyler keşfedersiniz.Ve bunu değerlendirirsiniz.Ve her çökmeyi virüse bağlarsınız.

1 yıl geçer...
Hergün aynı şeyi yapmaktan sıkılırsınız.Hergün nete giriyorsanız her pc yi açtığınızda bağlan'a basmak için zaman kaybedersiniz.İşte keşfettiğinizi burda kullanırsınız.Bağlantı dosyasını başlangıç menüsüne koyarsınız.İçiniz rahatlar.Ama artık faturalar fazla gelir.Ve sadece günde 2 saat girmenize izin vardır.Peki bu sefer ne yapıcam diye düşünürsünüz.Hazır program alırsınız.Program ile nete girebileceğiniz zamanı belirlersiniz.Ama deneyiminiz arttığından programdan şüphelenirsiniz.İçinizden "Ya şifrelerim gidiyorsa?" dersiniz.Sonra program files klasörünü keşfedip programın her dosyasını not defterinde açarsınız.Fakat aptal karakterleri gördüğünüzde hevesiniz kırılır.

2 yıl geçer...
PC'nize virüs girer ve windowsunuz çöker, dos sistemine atılırsınız. Dos ile dostça 1 yılgeçirdikten sonra windows u tekrar yüklersiniz.Ama birde bakarsınız ki o eski gaddar windows geri dönmüş.Dos u özlersiniz...O eski anılarınızı özlersiniz siz ve o !...Ama hiçbirşey onu geri döndüremez.Virüs yazanlardan nefret edersiniz.Ama Fdisk, format, ren, xcopy, del, make komutlarını öğrenirsiniz.Hele o ilk komut içinizi nasılda ısıtır.Arkadaşınız eve gelir.Ve cls yazarsınız.Arkdaşınız ekranın temizlendiğini görünce size hacker falan der.İlk "hack" kelimesini duymanız bu şekilde olur.İşte bu andan sonra bir virüsün hayatınızı nasıl etkilediğini öğrenirsiniz.

3 yıl geçer....
Artık bişeyler yapmanın zamanı gelmiştir.Eğer biri bunu yapıyorsa bende yaparım dersiniz ve bir programlam dili öğrenirsiniz.Artık dosyadaki o aptal karakterlerden kurtulursunuz.Ve bilginizi kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullanırsınız.

4 yıl geçer...
Ve ilk sitenizi açarsınız ama tasarım dandikliği yüzünden kafanız karışır.İlk siteniz frame li olur Sol frame de 3 tane link ve en az 4 tane gif, sağ menüde ise sırf sayfa dolsun diye koyduğunuz, yaho nun hotmail in bannerları... Ama belirli bi aşamadan sonra siteniz size yetmez olur. Gif ler için yer kalmaz.Bilgiyi elemek zorunda kalırsınız.Ancak bilgiyi yarıda kesemezsiniz.Ve asp öğrenmeye çalışırınız.Sonra php diline bakarsınız. Veee kendi scriptinizi yazarsınız.

5 yıl geçer...
Hacker kelimesi ortalıklarda dolaşır sizde ona merak salarsınız.Ancak bu arada yaptığınız program sayısı 20 yi geçmiştir.Artık evinizde 3ds max ten VB ye, Delphi den, windows cd lerine kadar cd arşiviniz olmuştur.Nette büssürü hack siteleri dolaşırsınız.Şu anda herkes aaa bu beni anlatıyor der.Ama boooom! bişeyi yanlış yapmışsınızdır.Peki yanlışınız nedi?(Sonraki paragrafa geçmeden yanlışınızı düşünün).

Elinizde 4 ten fazla windows cd si var ama hiç linux ile tanışmadınız.Bu ciddi bir problem.Linux ı öğrenmek pc yi baştan keşfetmektir. İşte ben bu seviyedeyim.Ama 1 hafta sonra linux alıyorum.Belki siz bu yazıyı okurken ben linux kullanıyo olabilirim.7 yıllık pc tecrübem var pc deki her türlü yazılımı denedim, programladım diyemem ama % 90 ı ok.Şu anda birçok projelerim var .Peki siz? Eğer aylar, yıllar sonra hala masaüstünüzde oyun varsa bu işi unutun.Millet oyununu yaparken siz daha hala başkasının oyununu oynuyorsanız hacker olmak için şansınız %0.