Windows bu diske yüklenemez.Seçilen disk GPT bölümü stilinde [Çözümü]

Bilgisayar hakkındaki en son haberlere buradan ulaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Windows bu diske yüklenemez.Seçilen disk GPT bölümü stilinde [Çözümü]

Mesaj gönderen VSaBaH »

Resim

Şayet görseldeki uyarıyı alıyorsanız iki çözümü var;

!
1. ÇÖZÜM:
Bu çözümü şayet bilgisayarınızda kaybedeceğiniz hiçbir veri yoksa yapınız. Yani atıyorum C'ye format atacaksınız ama D'de verileriniz varsa bu çözüm D'deki verilerinizi de sileceğiniz için önerilmez. 1. ÇÖZÜMÜ bilgisayarınızın hardiskindeki TÜM VERİLERİ SİLECEKTİR.

NOT: Videonun silinme ihtimaline karşı konunun altına cevap olarak yazılı anlatımını da yaptım.

!
2. ÇÖZÜM
Şayet format esnasında işletim sisteminiz olan C'yi sildiniz ama D'de yedekleriniz var ve işletim sistemini sildiğiniz için de yedek alamıyorsunuz. Yani 1. ÇÖZÜM size uygun değil ise işte o zaman bu linkteki çözümü deneyiniz;
LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

NOT: Linkin silinme ihtimaline karşı konunun altına cevap olarak yazılı anlatımını da yaptım.

>
2. çözüm sayesinde diskinize uygun işletim sistemini RUFUS programı aracılığıyla kurmuş oluyorsunuz. Böylece işletim sistemini kurmayı başarıyorsunuz ve yedeklerinize ulaşıyorsunuz. Yedeklerinizi harici harddiske aldıktan sonra dilerseniz D'yi de silerek silbaştan bir kurulum yapabilirsiniz veya mevcut kurulumu kullanabilirsiniz.

X
NOT: 2. çözüm Windows 7 işletim sistem kurulumlarında işe yaramayabilir. Windows 8 ISO ile GPT ve UEFI seçerek yaparsanız sorunsuz bilgisayarınızı açmayı başarırsınız.

X
NOT: Şayet hiçbir çözüm işe yaramaz ise RUFUS programı ile harddiskinizin formatına uygun (GPT veya  MBR) işletim sistemi kurun USB'ye sonra onu takarsanız çalışacaktır. Böylece hiçbir disk silme işlemi yapmanıza gerek kalmaz.

!
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Re: Windows bu diske yüklenemez.Seçilen disk GPT bölümü stilinde [Çözümü]

Mesaj gönderen VSaBaH »

1. ÇÖZÜM RESİMLİ VE YAZILI ANLATIM
Resim
UYARI: Bu işlemi yapmadan önce C ve D sürücülerinin yedeğini almanızı öneririm. Tek hard diski C ve D şeklinde ikiye bölmüşseniz, iki bölüm de biçimlendirilecektir. İki farklı HDD varsa, 3. adımda formatlamak istediğiniz diski seçtiğinizden emin olun.

SHIFT + F10 tuşlarına basın (Bazı bilgisayarlarda Fn + Shift + F10). Ms-DOS komut istemi açılacak sırasıyla:
1. diskpart yazın enter’layın.
2. list disk yazın enter’layın.
3. select disk 0 yazın enter’layın (Burada birden çok disk çıkabilir. Hangi diski seçtiğinize dikkat etmelisiniz).
4. clean yazın enter’layın. (NOT: Bu işlemi yaptığınızda sürücünüz biçimlendirilmiş (format atılmış) olur. Veri kaybı yaşamamak için bu işlemi yapmadan önce verilerinizi yedeklemenizi öneririm)
5. convert MBR yazın enter’layın. (Eğer GPT’ye dönüştürmeniz gerekiyorsa convert GPT yazmalısınız)

Resim
 Bundan sonra Ms-DOS Komut istemi penceresini kapatarak normal kuruluma devam edebilirsiniz.
Sorun yaşarsanız sormaktan çekinmeyin, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

<<< ALINTIDIR >>>
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Re: Windows bu diske yüklenemez.Seçilen disk GPT bölümü stilinde [Çözümü]

Mesaj gönderen VSaBaH »

2. ÇÖZÜM RESİMLİ VE YAZILI ANLATIM

1) Öncelikle GPT uyumlu işletim sistemi USB hazırlayacağımız RUFUS yazılımını buradan indiriniz;
LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

2) Sonra resimdeki gibi ;

Resim
  • Aygıt kısmından işletim sistemi kurulacak USB seçiniz.
  • Önyükleme seçimi kısmından Windows 8 veya üstü kurulum ISO'sunu bilgisayarınızdan buldurunuz.
  • Disk Bölümü Düzeni kısmını GPT seçiniz.
  • Hedef Sistem kısmını UEFI (CSM Yok) seçiniz.
  • Diğer seçeneklere dokunmadan BAŞLAT diyiniz.
  • Aşağıdaki ilerleme çubuğunda yeşil renkte HAZIR! yazana kadar sabırla bekleyiniz. HAZIR! yazdığında işlem tamam USB çıkarıp yeniden windows kurulum işini yapabilirsiniz. (%99'da falan takılırsa sakın USB'yi çekmeyiniz sabırla bekleyiniz er geç çözer)
NOT 1: Windows 7 ISO'sunu kullanarak yaptığınız USB'yi bilgisayar tanımıyor. O yüzden Windows 8 ve üstü ISO'lar kullanmanız önerilir.
NOT 2: Şayet USB'yi tanımazsa BIOS'tan UEFI ayarınız aktif, (varsa) secureboot ayarınız kapalı olsun.

!

Resim