MS Word da gizli bi özellik

Bilgisayar hakkındaki en son haberlere buradan ulaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
emre
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MS Word da gizli bi özellik

Mesaj gönderen emre »

Microsoft Word programlarında,her program da olduğu gibi gizli süprizler olabiliyo....
Benim bahsedeceğim ise;kendi bilgisayarımda Office 2003 sürümünde denedim.Büyük bi ihtimalle eski sürümlerde olur.Aramızda bu söyleceğim bilen veya daha önce deneyenler mutlaka vardır.
Word de boş bi sayfa açın.Ve aşağıdaki yazıyı yazın.Yazdıktan sonra enter tuşuna basın ve biraz bekleyin.

=rand(200,99)

Karşınıza nasıl bi yazılar gelecek bakalım ;)

Bunun ilgili açıklama:

Word içine yerleştirilmiş =rand(x,y) şeklinde tanımlanmış bir fonksiyondur bu.İşlevi bir metni yazmadan önce bu fonksiyon ile x sayıda paragraf ve her paragrafat y tane cümle olursa nasıl görünür durmunu ortaya koyar.Dilerseniz bu mantıktan hareketle x ve y değişkenlerine değerler atayarak deneme yaparsınız daha iyi anlaşılır.
Bunu ingilizce word de yazıp denediğiniz de karşınıza "Hızlı kahverengi tilki tembel köpeğin üstünden atlar." Bu cümle ise ingilizcedeki bütün harfler kullanılmıştır. Bu nedenle, her harfi tanımlanan metin düzeninde nasıl gözükeceği görülmüş olur. Son olarak da oluşan paragraf yığını üzerinde istenilen şekilde değişiklik yapma ve metni oluşturma olanağı sağlar.

Parantez olarak ise, İngiliz telgrafçıları da geçmişte aynı cümleyi kullanmaktaymışlar.

İçinde İngilizcedeki bütün harfleri barındıran cümle. windows fontlari gösterirken de bu cümleyi kullanir. (Türkçe Windows'da sözcük tercümesi yapılarak" 'hızlı kahverengi tilki tembel köpeğin üzerinden atlar' şeklinde çevrilmiştir).Bunun hiç bir özelliği yoktur. Türkçe tercümesi pangram olmayan pangramdır. Konsept dışına çıkılmış, ilgisiz bir hale sokulmuştur.

Bunun gibi bünyesinde alfabenin tüm harflerini barındıran cümlelere pangram denilmektedir. İngiliz dilinin en kısa olduğu iddia edilen pangramı "jackdaws love my big sphinx of quartz" olarak kabul edilir.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

emre abi bende bunu Bilgisayar Kursunda öğrenmiştim.. Zaten tahmin de ettim..

Bizim millet de hemen uydurur ya.. Neymiş bunu Bill Gates bile açıklayamıyormuş.. HADİ CANIM..! :D

Bizim hoca açıladı ama :haha:
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
emre
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen emre »

Tabii Bill Gates açıklayamıyor demek biraz saçma olur.Zaten bu tip programlarda süprizleri programı geliştiren programcılar tarafından hazırlanır.
Bende az önce Office 2007 Word sürümünde denedim.Karşıma aşağıdaki resimdeki gibi bir sonuç getirdi.
Demek bu yeni sürümde biraz daha farklı yazılar geliyo...

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!