ŞEVVAL AYINDA 6 GÜN ORUÇ TUTMAK

İslam dinimiz ve insanlık hakkında görüşlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Şevval ayı, Hicrî aylardan olup, Ramazan ayından sonraki aydır.

Bu ayda ilk günü hariç diğer günleri 6 gün oruç tutan, bütün seneyi oruç tutarak geçirmiş gibi sevap kazanır.

>Şevval ayının ilk günü oruç tutulmamasının sebebi: Ramazan Bayramı’nın birinci günü olmasıdır. Çünkü Ramazan Bayramı’nın birinci günü ve Kurban Bayramı’nın birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü günleri oruç tutmak haramdır.

>Şevval ayında 6 gün oruç tutan kimsenin bütün seneyi oruç tutarak geçirmiş gibi sevap kazanacağının delili ise Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in şu hadisidir:

“- Eyub (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yıl orucu tutmuş olur."
Müslim, Sıyâm 204, (1164); Tirmizi, Savm 53, (759); Ebu Dâvud, Savm 58, (2432).”

Bazı alimler, 30 gün Ramazan, 6 gün de Şevval orucu toplamda 36 yapar ve her sevabın karşılığı 10 katı olduğu için 360 güne bedel olur şeklinde yorumlamışlar.
Fakat ben bu görüşe katılmıyorum.
Çünkü Ramazan ayında tutulan bir oruçla herhangi bir gün tutulan orucun sevabının aynı olduğunu düşünmüyorum, hem de bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi bu aydayken!
Ayrıca Peygamber Efendimiz (s.a.s.) Ramazan ayı dışında herhangi bir gün dememiş ki! Demek ki Şevval ayı özel bir ay.

Bana katılan olur veya olmaz. Ben sadece bildiklerimi paylaşmak istedim.
Şu anda Peygamberimiz (s.a.s)’in 6 gününü oruçlu geçirenin bütün yılı oruç tutarak geçirmiş gibi sevap kazanmakla müjdelediği aydayız.
İsteyen tutsun, istemeyen tutmasın.
KARAR SİZİN!

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Re: ŞEVVAL AYINDA 6 GÜN ORUÇ TUTMAK

Mesaj gönderen Veda »

Benim niyetim var ama artık hangi güne kısmet olursa, derslere bağlı artık.
Allah kabul eder inşaallah.