müslüman sosyete....

İslam dinimiz ve insanlık hakkında görüşlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
yeL DegirmeNi
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

müslüman sosyete....

Mesaj gönderen yeL DegirmeNi »

zaman ayırıp okursanız çevremizden, kendi içmizde olup bitenlere gözü kapalı kalmayız.....

Birtakım kadınlar, sadece başlarını örtmekle İslâmî ölçülere göre örtünmüş olduklarını sanıyorlar Tesettür sadece başını bir bez parçasıyla örtmekten ibaret değildir

Birkaç yıldan beri bir kısım başları kapalı hanımlar, İslâm dinine ve ahlâkına yakışmayan davranışlar sergiliyorlar Herkesi suçlamıyorum, ?Bir kısım kadınlar? diyorum Bu gibilerin sergiledikleri uygunsuz ve yakışıksız haller hakkında örnekler vermek istiyorum:

(1) Çok aşırı ve istisna bir hadise ama yine de üzerinde durmak gerekiyor Başı kapalı, göbeği açık kız bile görüldü, Hürriyet gazetesi resmini bastı Akıl almaz bir şey Binde bir de olsa, bir Müslüman kız nasıl böyle giyinebilir?

(2) Tesettür, örtünmek, saklanmak, gizlenmek, kapanmak mânâsına gelir Binaenaleyh nâmahrem (yabancı) erkeklerin dikkatlerini çeken, cinsel arzularını tahrik eden, bakmalarına sebebiyet veren birtakım cırtlak renkli, dar elbiseler tesettürün gayesine tamamen zıttır Öyle hanımlar görüyoruz ki, vücutlarının hatlarını dışa vuran daracık elbiselere bürünmüşler, başlarına bir eşarp sarmışlar ve sokaklarda, meydanlarda, çarşılarda, pazarlarda salına salına, kırıta kırıta, bin işve ile yürüyorlar Ne kadar yakışıksız bir manzara

(3) Renk kültürü diye birşey vardır Tesettürlü bir İslâm hanımı gökkuşağı gibi rengârenk başörtülere, elbiselere bürünemez Tesettür kıyafetinin renkleri sade olmalıdır, mat olmalıdır, göz çekmemelidir Birtakım tesettür firmaları son birkaç yıl içinde pembe rengi ön plana çıkarttılar Pembenin de tonları vardır, soluk pembe olsa fazla dikkati çekmez Lakin para kazanmaktan başka bir şey düşünmeyen bir takım tesettür konfeksiyoncuları, pembenin en cırtlağını, en çirkinini moda haline getirdiler Bunların kurbanı olan bazı başı örtülü hanımları görünce Rio karnavalını hatırlıyorum Efendiler, hanımlar! Ayıptır, lütfen kendinize geliniz

Laiklerin ve çağdaşların türban dedikleri başörtüsü, İslâm Şeriatının öngördüğü tesettür kıyafeti değildir Tesettürün, şer?î bakımından iki veçhesi vardır:
A Vücudunu bol bir elbise veya çarşaf ile örtecek, dikkat çekmeyecek
B Nâmahrem erkeklerle görüşmeyecek
İkinci madde bu devirde artık uygulanmıyor Bari birinci maddeyi Şeriatın istediği şekilde uygulayalım

Müslüman bir hanım, bu devirde doktorluk, eczacılık, hemşirelik, öğretmenlik, gazetecilik ve daha bir sürü iş yapabilir Ancak her hal ü kârda başını örtmeli ve çok sade şekilde giyinmelidir

Birtakım cahil kadın ve kızların saçlarını deve hörgücü şeklinde topuz yapmaları İslâm dininin hoş görmediği bir şeydir Peygamber Aleyhisselâm saçlarını deve hörgücü gibi yapıp örtünen kadınlar için ?Onlar cennetin kokusunu alamayacaklardır? buyurmuşlardır Böylesine ağır bir Peygamber tehdidi varken nasıl oluyor da birtakım İslâm kadınları saçlarına böyle bir şekil verebiliyorlar? Bu hanımları birtakım hocalar niçin uyarmıyor?

On dört senedir Millî Gazete?de günlük yazılar kaleme alıyorum, kaç defa giyim kuşam, kılık kıyafet, başörtüsü, erkeklerin namaz takkeleri hakkında ciddi müesseseler, vakıflar, enstitüler kurulmasını, tetkikler yapılmasını, uzmanlar yetiştirilmesini teklif ettim, bu tekliflerim maalesef hiçbir ilgi görmedi

İslâmî kesimdeki son rezaletlerden biri de ?Tesettürlü Müslüman sosyete? kepazeliğidir Sosyete, Batı medeniyetine mahsus bir şeydir Orada kadın erkek arasında kaç göç yoktur, orada bir erkek, dekolte kıyafetli karısının yabancı bir erkeğin kollarında dans etmesine izin verir, orada yine kadın erkek karışık fısk ve fücur alemleri tertip edilir İslâm dini ve ahlâkı böyle şeyleri kabul etmez

Şu sosyetik tesettürlülere bakınız Başlarını kapatmışlar, rengârenk kıyafetlere bürünmüşler ve sonra diledikleri gibi yaşıyorlar Bir Müslüman ?dilediği gibi? yaşayabilir mi? İslâm dini birtakım ölçüler koymuştur, sınırlar çizmiştir, bunlara mutlaka uyulması gerekir

Kapalı bir İslâm hanımı yabancı erkeklerle el sıkışabilir mi?

Tesettürlü bir Müslüman kadının yapabileceği işler vardır, yapamayacığı meslekler vardır Müslüman bir kadın ?zührevî hastalıklar? doktoru olabilir mi? Elbette olamaz

Memleketimiz yıllardan beri çok ağır bir iktisadî kriz içinde çırpınıyor IMF?nin pençesine düştük; borç, faiz, işsizlik, sefalet bataklıklarında çırpınıyoruz Milyonlarca vatandaş aç,sefil, perişan Çöplüklerden ekmek toplayanlar var, üç ayda verilen 155 YTL ile geçinmeye çalışan kimsesiz, bîçare, bîkes ihtiyarlar var Bana inanmıyorsanız fakir mahallelerin muhtarlarına sorunuz, mesela Eminönü ilçesinde Küçük Ayasofya Mahallesi muhtarına gidiniz, bilgi alınız, sefalet diz boyu Belediye bu gibi fakirler için yemek pişirip dağıtıyor Üç torunuyla ortada kalmış ihtiyar bir kadın her gün öğleleri gidiyor, bu Belediye yemeğinden alıyor, evde bunları ısıtacak gaz tüpü yok Sonra birtakım tuzu kuru (kupkuru) tesettürlü sosyetik Müslüman hanımlar beş yıldızlı otellerde toplantılar, çaylar, partiler düzenliyorlar Maaşallah hepsi limuzinlerle, cehennemî lüks ciplerle geziyor Bu kadınlar kendilerini, ekmek diye bağıran açlar için ?Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler? diyen kraliçe mi zannediyorlar?

Çok zengin de olsa, kocası çok yüksek bir makamda da bulunsa Müslüman kadın sorumsuzca yaşayamaz

Ülkede bunca aç ve sefil varken beş yıldızlı otellerde fink atmak bir Müslümana yakışır mı?

Sormuşlar:
- Efendim, niçin bu lüks ve pahalı beş yıldızlı otellerde kalıyorsunuz?
- Bunun ıstırabını ben de çekiyorum Ne çare ki ülkemizde altı ve yedi yıldızlı oteller yok!
Basra Körfezi (Haliç) ülkelerinden birinde yedi yıldızlı bir otel varmış, dünyanın en lüks oteliymiş Bizim Müslüman sosyete böyle otellerin hasretini çekiyor

Zengin, yüksek tabaka Müslüman tesettürlüler var güçleriyle hayır, hasenat, kültür, sanat, fakirlere yardım gibi iyi, doğru, meşru sahalarda çalışmalı ve hizmet vermelidir Onları fakir mahallelerde, çaresizlere, düşkünlere, sefalet çekenlere yardım ederken görmek istiyoruz

?Bizim paramız var, istediğimiz gibi giyiniriz? Ne kadar aptalca, şeytanca, beyinsizce bir düşünce İslâm dini lüksü, israfı, gösterişi, saçıp savurmayı, gururu, kibri yasak ediyor Zina yapmak, şarap içmek, faiz yemek, adam öldürmek nasıl haramsa, büyük günahsa israf da böyledir Nasıl rakı içmekten tiksiniyorlarsa, israftan da o şekilde iğrenmeleri, kaçınmaları, uzak durmaları gerekir

Kendilerine Müslüman sosyete denilen akılsızlar güruhu Batılıları örnek alıyorlar Peygamber ne buyuruyor? ?Bir topluma benzeyen onlardan olur? diyor Müslüman kadınlar için örnek ve model Peygamberin zevceleri, Ehl-i Beyti, Asr-ı Saadetteki Müslüman hanımlar, daha sonraki asırlarda yaşamış büyük ve hayırlı İslâm kadınlarıdır Başka medeniyetlerin, hele bozuk Batı medeniyetinin kadınları tesettürlü hanımlara örnek olamaz

Bu gibi konularda keskin hükümler vermek, kesici konuşmak gerekir
* İslâm?da sosyete olmaz Müslüman kadınlar ?İslâmî bir sosyete? teşkil edemezler Bunlar bozuk ve sapık davranışlardır
* Başımı örterim ve sonra her haltı yerim Bu da olmaz Müslümansan Müslümanlığını bil; Şeriat, fıkıh, ahlâk-ı İslâmiye kitaplarındaki hüküm, ölçü ve sınırları hayata uygula

Peygamber Efendimize sormuşlar: ?Din nedir??, ?Nasihattir? demiş Aynı soruyu tekrarlamışlar, yine ?Nasihattir? demiş Üçüncü defa sormuşlar, yine aynı cevabı vermiş

Bu memlekette binlerce Ezher mezunu hoca var On binlerce medrese mezunu, ilahiyat fakültesi mezunu, Arap ülkelerinde, Pakistan?da Şeriat okumuş hoca var Şeyhler var, Diyanet İşleri Başkanlığı var, onun yüz bine yakın hocası var, vaizleri var; mürşidler, şeyhler, üstadlar, ağabeyler, Efendi Hazretleri, Hazret-i Muhteremler var Velhasıl bir sürü pabucu büyük var, lakin dinî konularda yeterli, tesirli nasihat yok Müslümanlara mutlaka nasihat etmesi gereken zatlar niçin susuyorlar?

Allı zilli, cırtlak pembeli, yırtmaç etekli, dar elbiseli, işveli birtakım tesettürlü kadınlara kim nasihat edecektir?
Bu beni aşan bir iş, zaten dokuz köyden kovulmuşum

Mehmet Şevket Eygi

Kullanıcı avatarı
gkcrm
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

müslüman sosyete....

Mesaj gönderen gkcrm »

Çok anlamlı ve bi okadar bizi ilgilendiren bir konu ..paylaşım için çok teşekkürler..

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

müslüman sosyete....

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Sosyetik müslüman lafı bile hiç hoş değil bence :tuh:

Kullanıcı avatarı
BHR
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

müslüman sosyete....

Mesaj gönderen BHR »

Bence her şeyi dengede tutabilmek gerekli...Malesef bizim kadınlarımızın bazıları bunu başaramıyor.Başörtünü takmanın dinimizce kuralı neyse onu yerine getir.Yok başaramıyorsan o zaman kullanma hiç diğer insanlarında adı karalanmasın.

Ama ancak bizim milletimiz ne yapar bu gibi durumlarda illaha ortalığı karıştırır.Şimdi yeni adetimizde "müslüman sosyete"

Bu nerden çıktı anlamadım...

Kullanıcı avatarı
yeL DegirmeNi
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

müslüman sosyete....

Mesaj gönderen yeL DegirmeNi »

dediğin gibi başötrü kakıp ama her naneyi yapan.... başörtülükten çıkaran tesetture dıkkat etmeyen.... '' AL BENİ'' ye bürünrn herşeyıyle Allah neder yerıne etraf ne der..... düğünde eglencede yemekte oturmada hersyde ifrat ve tefridi kacırmak vasat bir ümmet oldugumuzu unutmak, insanlığimizi nesyetmek..... daha neler... BHR, kardeşim :(