eğer sabretseydin

Bildiğiniz Dini hikayeleri başkalarıyla paylaşın ki paylaştığınız kişi de o hikayeden faydalansın.. Dini hikayeler buraya..
Kullanıcı avatarı
enver43
Aktif Üye
Aktif Üye

eğer sabretseydin

Mesaj gönderen enver43 »

o anlatıyor:

"sülÛkumun başlangıcında hacca gitmek istedim. bağdat'a varınca, başımda o kadar gurur vardı ki, cüneyd'i ziyaret etmeye luzum duymadım. çölün yollarına düştüğümde bir ip, bir de su tulumum vardı. susamıştım, bir kuyu gördüm, bir ceylan oradan su içiyordu. kuyunun başına varınca, su kuyunun dibine çekildi. (sabredemedim ve,) "mevla'm! ibn hafif'in şu ceylan kadar da mı oeğeri yoktur?" dedim. şöyle bir ses duydum:

-o ceylanın ipi ve tulumu yoktu, onun itimadı bize idi. buna sevindim, ipi ve tulumu kaldırıp attım, yoluma revan oldum. derken: "ey ibn hafif! biz nasıl sabredeceksin diye, seni tecrübe etmiş bulunuyoruz, şimdi geri dön ve suyunu iç." diye bir ses duydum. geri döndüm, baktım su kuyunun ağzına kadar yükselmiş. abdest aldım, suyumu içtim ve yoluma koyuldum. ta medine'ye varana kadar hiç suya ihtiyaç duymadım. geri dönüşümde bağdat'a ulaşınca cuma günü camiye gittim. cüneyd'in gözü bana ilişti, ve:

-eğer sabretseydin su ayaklarının altından fışkıracak (ve arkandan akacak) idi, dedi...

--------------------------------------------------------------------------------