Bir kahve için boşanan gelin

Bildiğiniz Dini hikayeleri başkalarıyla paylaşın ki paylaştığınız kişi de o hikayeden faydalansın.. Dini hikayeler buraya..
Kullanıcı avatarı
tarla__kusu93
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen tarla__kusu93 »

Vaktiyle adamın biri akrabalarından birine giderek evlenmek istediğini söylemiş.Akrabası olan kadın,arayıp tarayıp bir hanım bulup bu akrabası olan adamı evlendirir.
Adam daha ilk günü,yeni Hanımına bir paket çekilmiş kahve getirip vermiş.Hanım,kahve paketini güzelce açmış,kahveyi kavanoza boşaltmış,kağıdıda pencereden dışarıya atmış.Adam hanımın bütün bu hal ve hareketlerine dikkat ediyormuş
Adam,hemen dünürlük yapan akrabasını çağırır.Al bu hanımı bana yaramaz boşadım der.aracı kadın her ne kadar,henüz daha erkendir,huyunu tüyünü öğrenmeden olur mu?Felan dediyse de adam olmaz,bana yaramaz der.
Aracı kadın bir başkasını bulup yine evlendirir akrabasını.Adam,yine ilk hanımına yaptığı gibi kahve getirir.Yeni hanım da ilki gibi kahveyi boşaltıp kağıdı dışarıya fırlatır.Adam ilkin olduğu gibi,aracıyı çağırır,bu da yaramaz der
Aracılık yapan hanım,bu akrabası için artık kadın aramaktan utantığını yana yakıla bir akrabasına anlatırken,onları işiten bekar hanım,bu adamla beni evlendir demiş.Aracı kadın olmaz,seni de aynı yapar dediyse de,bu hanım işin inceliğini anlamış,akıllıca bir hanımmış.Aracının dediklerine aldırmamış ve bu adamla evlenmiş.Adam eski adetini aynen bu hanıma da tekrarlamış.Kadın kocasının getirdiği paketteki kahveyi güzelce açıp kavanoza boşaltmış,kağıdı dürüp katlayıp rafa koymuş,ipini de güzelce yumak yapıp çiviye asmış.Hanımının bu hareketlerini göz ucundan dikkatle izleyen adam:

-Hanım der,bu kağıdı buraya neye koydun?At gitsin der.Hanım:
Olmaz efendim der.Dedelerimiz,sakla samanı gelir zamanı demişler.Bir gün olur da o kağıtla bir şeyimizi sararız der.Adam:
Peki,ya bu ipi neden çiviye astın?der.Hanımı:

Ev hali efendim der.Bir gün olurda bir yerimizi bağlarız.Bakarsın bu ip demirden,ipekten daha kıymetli olur.Bizden birşey istediği yok,fazla malın zararı mı olur der.Adam:
evet,evet hanımcığım der.İşte şimdi,ev idare edebilecek akıllı bir hanıma kavuştum.Allaha şükürler olsun.Ama hanım,akıllı bir hanım bulaym derken binlerce liram gitti,der.Ama memnunum zararı yok diye iave etti

Yorum yazarsanız beni çok mutlu edersiniz.

Kullanıcı avatarı
GiudiZioSo
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Re: Bir kahve için boşanan gelin

Mesaj gönderen GiudiZioSo »

güzel bi yazı, ellerine sağlık ..

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Re: Bir kahve için boşanan gelin