Susturan bir cevap:

Bildiğiniz Dini hikayeleri başkalarıyla paylaşın ki paylaştığınız kişi de o hikayeden faydalansın.. Dini hikayeler buraya..
Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Susturan bir cevap:

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Susturan Cevap

Abbasi Halifesi Me'mun Imam-ı Azam'ı Kûfe'ye "kadı" tayin etmek istiyordu. Imam-ı çağırdı ve bu niyetini açıkladı. Imam-ı Azam yönetimin yanlışlarına âlet olmamak için bu teklifi kabul etmedi. Halife'ye:
- Ben kadılık yapamam, diye cevap verdi.
Halife:
- Yalan söylüyorsun, sen kadılık yaparsın, deyince Imam-ı Azam:
- Eğer ben yalan söylüyorsam, yalan söylediğim için kadılık yapamam. Çünkü yalancıdan kadı olmaz. Eğer "yapamam" dediğim zaman doğru söylüyorsam, bu def'a sözümün gereği olarak kadılık yapamam, O halde her iki durumda da kadılık yapamam.
Imam-ı Azam'ın bu tarihî cevabı mantık ilmnide bir delil ve önemli bir misâl olarak eserlere de geçmiştir.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Re: Susturan bir cevap:

Mesaj gönderen VSaBaH »

Gerçekten güzel bir hikayeymiş... Teşekkürler...

Bunu okuyunca Fatih'in Babası Sultan Murat'a yazdığı mektup aklıma geldi...

Bilindiği gibi Fatih, genç yaşta padişah olmuştur. Yaşı gençtir ama zekası ve inançları çok kuvvetlidir. Yeni sultan olduğu yıllardır. Birgün ciddi bir zaruret üzerine ordunun başında babasının olmasını ister. Ancak babası bu teklifi kabul etmez. Fatihin maksadı babasının ilminden ve tecrübesinden yararlanmaktır.

-"Eğer ben padişah isem emrediyorum gel ordunun başına geç, eğer sen padişahsan gel devletini müdafaa et!"

Babası Sultan Murat, başka çare bulamaz ve orduya komutanlık yapar.

İşte 13 yaşındaki bir insanın çaresiz bırakan zekası... Böyle atalarımız olduğu için gurur duymalıyız...
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Re: Susturan bir cevap:

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Ben de biliyordum bu hikayeyi yaa işte zeki insanın hali başka oluyor hemen yazıvermiş :D

Padişah hikayelerinin hepsi güzel, ben seviyorum şahsen.

Ebu hanifenin de bi kaç tane daha bildiğim var, onları da paylaşacağım inşallah.