Ne Mutlu Türküm Diyene!.. KEMAL ATATÜRK- Bu yazı Nuran Yelke

ATAM izindeyiz...
Kullanıcı avatarı
altuğ
Uzaklaştırıldı
Uzaklaştırıldı

Ne Mutlu Türküm Diyene!.. KEMAL ATATÜRK- Bu yazı Nuran Yelke

Mesaj gönderen altuğ »

Ne Mutlu Türküm Diyene!.. KEMAL ATATÜRK

Dünya tarihinin en önemli liderlerin başında gelen Mustafa Kemal Atatürk, Allah’ın Türk milletine verdiği en değerli hediyesidir… Atatürk Türk milletinin ve Türk adının tarihte devam etmesine neden olan en önemli ismidir.
Bu özel ve değerli insanın günümüz Türkiye’sinde dahi değerli yapan en önemli özelliği geniş vizyonu ile ileriyi görebilmektir… Ülke bütünlüğü ve milli birlik beraberlik ruhunu tüm etnik guruplara yansıtmasıdır.
Bugün bazı Atatürk karşıtları geniş düşünemediklerinden onu anlayamıyorlar… Anlayamadıkları için de yeteri kadar onun ilkelerine değer vermiyorlar.

Şimdi bir düşünelim:
Atatürk gibi cesaretli ve gözü kara bir lider olmasaydı, ülkemizi dört bir yandan kuşatan düşmanların tuzaklarından nasıl kurtulacaktık?
Tekrar düşünelim: Atatürk olmasaydı, parçalanmış ülkenin azınlıkları olarak İngilizlere mi yoksa Fıransızlara mı hizmet ediyor olacaktık?

Ya da çok konuşulan dinli dinsiz kavgalarını kime anlatacaktık. Fıransızlara mı, İngilizlere mi?
Atatürk’ün devrimlerini hepimiz biliyoruz. Fakat yinede hatırlayalım:
Bugün dünyada en zor olan bir ülkenin kanunlarını değiştirmesidir.
Atatürk Arap alfabesini değiştirip, Latin harflerini koydu. Kılık kıyafette devrim yaptı… Şapka devrimi yaptı. Dünyada ilk kadına seçme seçilme hakkını verdi. Yine dünyada ilk kadın pilotunu Atatürk Türk kadına layık gördü. Çok kısa zaman içinde hızla Üniversiteler, Fabrikalar inşa ederek hem ekonomiyi kaldırdı hem de bilgi düzeyini arttırarak eğitimi hızlandırdı. Ülkenin dört bir yanını demir ağlarla ördü.

Atatürk yüzünü hep batıya döndü. Çünkü batı ülkelerinin gelişen dünyaya öcülük yaptığını biliyordu. O dönemde de bu dönemde de Atatürk’e isyan edenler, bugün tüm icatların batı toplumundan geldiğini gördüklerinde; Atatürk’ün neden batıya döndüğünü anlamaları için sadece bu nedenler bile yeter.

Aslında Atatürk bizi 90 yıl önce Avrupa birliğine dolaylı olarak sokmuşta bizler değerini bilememişiz.
Din elden gidiyor diye feryat edenler için ne yapmış birde ona bakalım:
Dini kurumsallaştırmış. Din ve devlet işlerini çok özel bir şekilde ayırmış. Çünkü din sadece Allah ile kul arasında olan manevi bir bağdır. Dünya işleriyle dini karıştırdığınızda ortaya çıkan karmaşanın altından ülke olarak kalkmanız mümkün değildir.
Şimdi de din ile yönetilen veya yönetilmeyen İslam ülkelerine bir bakalım:
İran sizce ne kadar zengin ve refah ülke? Gelelim Arabistan’a Ülkenin tüm serveti birkaç hanedan paylaşmış. Diğerleri ne durumda aç ve sefil yaşıyorlar. Afkanistan tam anlamıyla içler acısı. Din yönetimi olmayan Müslüman ülkelerin durumları çok daha sefil.
Pakistan yokluk içinde. Gözümüzün önündeki Irak ne durumda?.. Halkı perişan. Müslüman ülkelerin neredeyse tamamında zengini çok zengin fakiri çok fakir ve perişan yaşıyor. Neden hep Müslüman ülkeler yoksul ve cahiller?

Atatürk öyle bir akıl yürütmüş ki, bugün dahi kendini dindar sayanların yapamayacağı kadar İslam dinini korumuş. Kimlerden korumuş Hurafelerden, Sahte Şeyhlerden, Hurafe hocalardan ve dini parayla satanlardan korumuş.
İslam dinin modernize olması gerektiğini o dönemde dahi anlayıp; hurafelerin, şeyhlerin, hadislerin yönettiği İslam dinini; aslına, özüne yani Kuran dinine, döndürmüş.

Bugün bile dünyada olduğu gibi ülkemizde de bunların kalıntıları vardır: "Din adı altında kendi sapkın hedefleri uğruna insanları kandıran, gençlerin beyinlerini uyuşturup ailelerinden ve sosyal çevreden koparan... Hem ailelerden koparıp hem de onlara ahlaksızca iftiralar attıran; sapkın tarikatların ülkemizde var olduğunu hepimiz biliyoruz."

Atatürk ne yapmak istemişti? Türk kimliğini yaratmak istemişti.
Şu anda dünya ülkelerinde Türk imajı neden bir Arap gibi?
Yurtdışında gidenler bilirler. Türkleri yurtdışında genelde İspanyol, İtalyan veya yunan sanırlar. Türküm dendiğinde asla inanmazlar. Bizleri hala Arap sanıyorlar. Bu imaj günümüz Türkiye’sinde dahi değişmemiştir.

Bir İngiliz, bir Fransız hatta bir Yunanlının dahi dünyada kimlikleri vardır. Çin Hindistan, Japon, Afrikalının kimliği olurken, neden Türk milletinin kendine özel bir kimliği yoktur?
Atatürk bu imajı değiştirip kendine özel bir adı olan yani “markası olan diniyle, diliyle modern oluşuyla” bir ülke yaratmak istemişti.

Ülkemizde o dönemde de çeşitli etnik guruplar vardır… Şimdi olduğu gibi… Bunlar: “Lazlar, Gürcüler, Çerkezler, Arnağutlar, Ermeniler ve Kürtlerdi.” Bunların tamamı yeni bir ülke olan Türkiye topraklarında Türklük adı altında
Türk milleti adını aldılar. Dolayısıyla “Ne mutlu Türküm” demek işte bu değişimin sembolü olmuştur.
Ben inanıyorum ki, Türk toplumu her geçen gün Atatürk’ün değerini daha da çok anlayacaktır. Onun ilkelerini daha çok hayata geçireceklerdir. Yeter ki biz onun ilkelerini anlatmasını bilelim.
Son olarak kendimden örnek vermek istiyorum:
Benim dedem Gürcü ve Laz karışımıdır. Babaannem Çerkez'dir.
Annem Gürcü'dür. Tamamı Rusya'dan göç etmişlerdir. Ülkemizde yüzlerce insanın etnik kökeni benim gibidir.
Şimdi soruyorum benim kimliğim hangisidir?
Ben bu topraklarda doğdum. Nüfus kağıdımda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yazıyorsa; “ben Çerkezim, ben Gürcüyüm, ben Lazım, ben Arnavutum, ben Ermeniyim, ben Kürdüm” ama sonuçta ben Türküm. Türkiyeliyim.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Nuran Yelkenci

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP! BU YAZI NURAN YELKENCİNİN SİTESİNDEN ALINTIDIR