Okumayı Seven Lider

Atamızla ilgili hikayeler...
Kullanıcı avatarı
meyra
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Okumayı Seven Lider

Mesaj gönderen meyra »

Atatürk'ün genel sekreteri Bay Hasan Rıza Soyak anlatıyor:

" ... Atatürk okumayı çok severdi, genel bilgisini devamlı arttırmaya çalışırdı. Zengin bir kitaplığı vardı. Okuması da çalışması gibiydi. Eline aldığı kitabı, eğer ilginç bulduysa bitirmeden bırakmazdı. Okuduğu eserlerde ileri sürülen fikirlerle, güdülen hedefleri çok iyi özetlerdi.

Bir geziden Ankara'ya dönüyordum. Köşk'e gittiğimde özel hizmetine bakanlara ne durumda olduğunu sormuştum. Cevapları:

- iki gün, iki gecedir durmadan kitap okuyorlar; yanlız bir kaç kez banyo aldılar ve koltuklarında dinlendiler. Oldu.

İzin isteyip yatak odalarına girmiştim. Beyaz keten gecelik kıyafeti ile, geniş koltuğunda bağdaş kurmuş, dinleniyordu. Elinde bitirmek üzere bulunduğu kalınca bir kitap vardı, beni görünce:

- Hoşgeldin, otur bakalım... Elime bir tarih kitabı geçti. Bilmem ne kadar zamandan beri okuyorum... dediler.

Hayretle kendilerine sordum:

- Yorulmadınız mı Paşa'm?

- Hayır, yalnız gözlerim yaşarıyor. Fakat onunda çaresini buldum. Bir kaç metre tülbent aldırdım. İşte gördüğün gibi payça parça kestirdim, ara sıra yaşaran gözlerimi bunlarla kuruluyorum!... diyerek sorumu cevaplamışlardı..."

Derleyen
Mustafa Erenli

Kullanıcı avatarı
ioniomi
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen ioniomi »

allah yarabbi ne diyim ben o yaşaran mavi gözlerine bu millet kurban olsun senin... :(