Yeni Türk Ticaret Kanununa uygun web sitesi nasıl olmalıdır?

Tasarımcılar için her türlü bilgiyi bulabileceğiniz bölümümüz...
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Resim

Firmalara özel web sitesi zorunluluğu Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun 14 Şubat 2011 tarihli 27846 sayılı kanunu ile zorunlu hale getirilmiştir. Kanunun amacı , bir web sitesinin herkesin her yerden kolayca erişebildiği bir veri ortamı olmasından dolayı şirketler hakkında bilgi takibinin yapılabilir duruma getirilmesidir.

Yasaya uymayarak site yaptırmayan ya da eksik bilgiler içeren site yaptıran firma sahiplerine, tüm ortaklarına ve müdürlerine 6 aya kadar hapis ve para cezaları uygulanacaktır.

Şimdi gelelim Yeni Türk Ticaret Kanunu’na uygun web sitesi yaparken nelere dikkat edeceğiz kısmına.

Bilinmesi gerekenler;

• Artık CMS (içerik yönetim sistemi) özelliği olmayan, yani bir kontrol paneli olmayan siteleri artık unutalım. Yani basit HTML siteleri, flash siteleri unutun… (Flash siteler sadece CMS özelliğine sahip ise kullanılabilir…)
  • Eğer Open Source (açık kaynak) yazılımlar kullanacaksanız, Joomla, WordPress gibi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
    Open Source uygulamalarda tema seçimi size kalmış onunla ilgili zorunlu bir prosedür yok sadece sade olması daha uygun olur, Ancak önerilen her siteye özel tema tasarımı yapmanız telif hakları açısından elbette önerilir.
  • Site yaptığınız kişilere mutlaka site kontrol panelini yeni içerik eklemeyi öğretmeyi deneyin. (Muhtemelen birçoğu bu işi size bırakacaktır, hazırlıklı olun…)

Sitede Olması Gerekenler;

• Site yukarıda anlatıldığı gibi bir kontrol edilebilir yönetim sistemine sahip olmalıdır.
  • Sitede doğrudan mail atılabilecek bir iletişim formu olmalıdır. (SMTP veya PHPMail sistemli) Bu iletişim formu bi iletişim bölümü içerisinde olmalıdır. Mümkünse adres, telefon ve harita bilgileri bulunmalıdır.
  • Hakkımızda bölümü olmalıdır
  • Şirketin tam ve resmi ünvanı, (Ticaret Sicil Gazetesi’nde yazan ünvan tam olarak yazılacak)
  • Şirketin kuruluş tarihi,
  • Kurucular ve ortaklar (hisse payları dahil)
  • Yetkili Müdürler (Yönetim Şeması)
  • Bağlı bulunduğu ticaret odası, ticaret sicil numarası,
  • Bağlı bulunduğu vergi dairesi ve vergi numarası,
  • Sermaye yapısı, şirketin ortaklarının ne kadar hisseye sahip olduğununun belirtilmesi,
  • 3 Yıllık mali yapı. Bilançolar, mali veriler.

Dikkat Etmeniz Gerekenler;
  • Site tasarlatacağınız kişilere mutlaka yönetim panelli olması konusunda uyarı yapınız. Mümkünse bu makaleyi okutunuz (Tabii bilgisi yoksa)
  • Yönetim panelini kullanmayı mutlaka öğreniniz veya ilgili bir kişiye öğrenmesini söyleyiniz
  • Çalışağınız alan adı (domain) ve alan (hosting) firmanızı güvenilir firmalardan seçiniz. Firmanın TİB onaylı Yetkili Yer Sağlayıcı olmasına dikkat ediniz.
  • Firmanıza ait alan adı (domain) ve alan (hosting) şayet uzun yıllar tescil edilmemişse yıllıktır. Bu yüzden alan adı (domain) ve alan (hosting) hizmetlerinizin başlangıç ve bitiş sürelerine mutlaka dikkat ediniz. Kapanmamasına özen gösteriniz.

Videolu anlatım;
[BBvideo 640,480][/BBvideo]

Farklı sektörlerde iş yapan şirketlerin sitelerinde olması gereken farklı özellikler istenirse bunlar mevzuatlarla açıklanacak. Bu tür mevzuatlar çıktıkça burada yazmaya çalışacağız.

Anahtar Kelimeler: türk ticaret kanununa uygun web sitesi nasıl olmalıdır?, türk ticaret kanununa uygun web sitesi özellikleri, yeni türk ticaret kanunu web sitesi, türk ticaret kanununa göre web sitesinde olması gereken özellikler, türk ticaret kanununa sitelerde hangi özellikler olmalı

[NOT: Makale kısmen alıntıdır]

!
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim