Gez Dünya'yı Gör Konya'yı!!! İşte Mevlana Şehri KONYA

Gezip gördüğünüz yerleri bizimle paylaşmak veya kendi memleketinizi bize tanıtmak mı isityorsunuz?? Daha ne duruyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

İŞTE KONYA'YLA ÖZDEŞLEŞEN DÜNYACA ÜN YAPAN O MEŞHUR YEMEK...

ETLİEKMEK

Resim

Vikipedia Ansiklobedisine Göre Etliekmek...

Konya ve civarına özgü, kıymalı pideye benzeyen bir yiyecektir. Koyun eti, soğan, domates ve biber iyice karıştırılır ve uzunlamasına açılan hamurun üzerine yayılarak ekmek fırında pişirilir. Birimi bazen metre bazen de "yarım" şeklindedir, her bir etliekmek pidesi bir yarım olarak adlandırılır. Ayran ile beraber tüketilir, özelikle düğün ve sünnet törenlerinde mutlaka misafirlere verilir.

Normal etliekmeklerde 60 gr kıryma, 100 gr sebze (soğan, domates, biber) kullanılır. Bol etli isteyenlere ise 120 gr et, 100 gr sebze kullanılır. Onun için bu tip etliekmekler için bol deyimi kullanılırdı.

Ayrıntılarından bahsettiğimiz etliekmeğin ustalarından bahsetmemek haksızlık olur. En eski etliekmek ustaları olarak Selanikli Halil, Halepli Hasan, Kara Mustafa, Kılıcı Mustafa, Doruk Ahmet, Kebapçı Osman Vefa gibi isimleri sayılabilir.

Bugün ise önemli etliekmek lokantalarından bazıları Ali Baba, Havzan, Cemo vs. etliekmek lokantalarıdır.

Resim
(Gerçi o resmi kaldırdılar heralde gelenin geçenin karnını acıktırıyor :D )

ETLİEKMEK'TEN HABERLER
DÜNYA TANIYACAK
Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu İkinci Başkanı ve Konya Lokantacılar Odası Başkanı İsmail Sezer, yaptığı açıklamada, etliekmeği dünyaya tanıtma yolunda başlattıkları çalışmalarda çok önemli aşamaları geçtiklerini söyledi. Öncelikle Konya'nın yöresel yemeği olan etliekmeğin tanıtımının yapıldığı internet sitesinin açılışını gerçekleştirdiklerini ifade eden Sezer, son olarak da etli ekmeğe patent aldıklarını anlattı.

Resim

ARTIK PATENTLİ OLDU
Özellikle patent alımının ardından belirtilen kriterlere uymayan etli ekmeklerin 'Konya'nın etliekmeği' adı altında satılamayacağını ifade eden Sezer, şunları kaydetti: "Bu kapsamda oluşturduğumuz ekiplerimiz, Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük iller başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında Konya'nın etliekmeğini satan lokantalarda incelemelere başladı. Patent almayan lokanta etliekmekte Konya adını kullanamayacak. Yurt dışında da çalışmalarımız sürüyor. Konya'nın etliekmeğini dünyada bir marka haline getireceğiz." Sezer, internet sitesi ve patentin ardından geniş katılımlı bir festival düzenleyeceklerini vurgulayarak, "Bu hedefimize de Eylül ayında ulaşacağız. Çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Büyük bir alanda yapılacak festivalde 3 gün boyunca vatandaşlara ücretsiz etliekmek dağıtılacak. Konyalılar ve il dışından gelenler, 3 günde etliekmeğe doyacak." diye konuştu.

!
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
emre
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen emre »

VSaBaH yazdı:Konyamız çok güzeldir hepinizi bekleriz...

Abi telif hakkı sana ait biliyorum ama hedefimiz aynı Konyayı tanıtmak kızmadın değil mi??

Yok,canım.Ben sana şaka takılıyorum.Tabii ki yayınlabilirsin.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Resim

Meke Tuzlası Gölü:

Karapınar'ın 7 km. kadar güney doğusunda, Acıgöl'ün ise 4 km. kadar güney batısındadır. 1, 5 km. genişlikte ve elips şeklindeki kreterin ortasında, göl düzeyine göre yaklaşık 140 m. yüksekliğinde piroklastik malzemeden oluşan bir tepe vardır. Meke Tuzlası'nın oluşumunda iki safha söz konusudur.

Resim

Birinci safhada, önce volkanik bir patlama neticesinde genişçe bir krater oluşmuş, buraya sular dolmuştur, ikinci safhada ise gölün ortasında riyolit ve bazalt cüruflarından oluşan bir koni teşekkül etmiştir. Kraterin içindeki gölün derinliği 10-12 m. dir. Göl sularının tuzlu olması, buranın 1952'ye kadar tuzla olarak işletilmesine yol açmıştır. Gerek Acıgöl'ün ve gerekse Meke Tuzlası'ndaki gölün sularında bol miktarda sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, klor, sülfat, hidrokarbonat ve karbonat vardır.
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
serooo
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen serooo »

bu mu gök delen :D

Kullanıcı avatarı
MTUĞRUL
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen MTUĞRUL »

abi ii hoş güzel saol konyayı tanıtmışsın ama warya ben konyadan bıktım..ne kadr güzel olsada...

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Konya Olur da Kör Ahmet Unutulur mu?

Resim

O Konyamızın Büyük SANATÇISI, Oooo Konyamızın Stand-Up çısı... Oooo Ahmet Özdemir..

O hafızasında beş binden fazla türkü taşıyan bir i-pod. Kendine has ud çalışı ve yanık sesiyle düğün merasimlerinin aranan ismi olan Ahmet Özdemir’in diğer bir sevilme nedeni de mizahî üslubu. Kendisi Konyamızın yerel bir televizyonu olan SunTV de Ahmet ÖZDEMİR SHOW'u sunmaktadır..

Konya’nın yerel TV kanalında da program yapan ve her hafta binlerce izleyiciyi ekran başına çeken Özdemir, Konya şivesiyle yaptığı taklit ve esprileriyle gülmekten kırıp geçiriyor. Aynı üslubu katıldığı meclislerde de sürdüren Özdemir, Konya’nın Cem Yılmaz’ı diye anılıyor.

Doğuştan gözleri görmeyen Ahmet Özdemir namı diğer Kör Ahmet'in dillerinden şu sözler dökülür..

Kör Ahmet yazdı:Herkes bir kazaya namzettir.
Cenab-ı Hakk kiminin elini alır, kiminin ayağını.
Benim de gözümü aldı.
Ancak bana öyle bir kalp gözü verdi ki
benim gördüğümü sizin görmeniz mümkün değil.
 !

Resim

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

serooo yazdı:bu mu gök delen :D

Birinci sayfada gökdelenler serooo yav kardeşim bırak artık benle uğraşmayı ya.. :tuh:
 !

Resim

Kullanıcı avatarı
En[G]in
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen En[G]in »

walla heyecanlandım coook merak ettim konyayı insallah bii gun gelirim turkiyenin en buyuk sehri cok guzel bii sehir allah kısmet ederse bii gun gelirim :hoba: :hoba:

Kullanıcı avatarı
gunce
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen gunce »

wow süperdi Volkan emeğine sağlık güzel Konyam ;)

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

xxmangaxx yazdı:walla heyecanlandım coook merak ettim konyayı insallah bii gun gelirim turkiyenin en buyuk sehri cok guzel bii sehir allah kısmet ederse bii gun gelirim :hoba: :hoba:

İnşallah Engin bekleriz tabii... Unutma ki biz Mevlana Torunuyuz..

gunce yazdı:wow süperdi Volkan emeğine sağlık güzel Konyam ;)

Beğendiğinize sevindim.... ;)
 !

Resim