Virüs Dünya'yı Vuramadı

Teknolojide ki son gelişmeler...
Cevapla
Kullanıcı avatarı
xkursatxanaratx
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye
Mesajlar: 190
Kayıt: 06 Ara 2005 [ 13:07 ]

Virüs Dünya'yı Vuramadı

Mesaj gönderen xkursatxanaratx »

Bilgisayar uzmanlarının 300 binden fazla bilgisayarı vuracağı uyarısında bulundukları Nyxem-D virüsü, tüm dünyada 20 binin altında bilgisayarda etkili oldu.Türkiye’de etkili olması beklenen virüs, tahmin edilenin aksine Türk kullanıcıları fazla etkilemedi. Türkiye virüsün etkili olduğu ilk 10 ülke içerisinde yer almadı. Network Box güvenlik şirketinin verdiği rakamlara göre virüsün etkili olduğu ilk 10 ülke arasında hiç bir Avrupa ülkesi bulunmuyor.Virüsün en çok hissedildiği ilk 10 ülke şunlar:

1) Hindistan - 37%
2) Malezya - 23%
3) Endonezya - 9%
4) Tayland - 5%
5) Filipinler - 4%
6) Birleşik Arap Emirlikleri - 3%
7) Singapur - 3%
8 ABD - 2%
9) Peru - 2%
10) Sri Lanka - 1%

Güvenlik şirketleri ise tahminlerinin altında çıkan rakamlar konusunda yanıldıklarını kabul etmekten çok, yaptıkları uyarıların dikkate alındığını ve gerekli önlemlerin zamanında alındığını savunuyorlar. Virüsün etkinleşeceği tarihin önceden bilinmesi nedeniyle özellikle kurumsal mekanlarda önlemlerin önceden alınabildiğini belirten uzamanlar virüsün 11 farklı formattaki bilgisayar dosyasını silecek olmasının ciddiye alınmasını sağladığını belirtiyorlar.E - posta ekleriyle bulaşan ve bugün aktif hale geçecek Nyxem-D virüsünün Türkiye’de de etkili olması bekleniyordu.Bilgisayar güvenliği uzmanları, Kama Sutra, Blackmal-E, MyWife, Grew ve CME-24 adlarıyla bilinen Nyxem-D virüsün The Best Videoclip Ever, Fw: ***.mpg”, “Miss Lebanon 2006” veya “******* Kama Sutra pics” konu başlığı altında gelen e-posta mesajlarıyla bulaştığını açıklamışlardı. Word, Powerpoint, Excel, Acrobat gibi program dosyalarını silecek bilgisayar virüsünün, tüm dünyada bulaştığı bilgisayar sayısının 300 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyordu.

VİRÜS TARAMASI YAPILMASI ÖNERİSİ
Uzmanlar, bilgisayar kullanıcılarına 3 Şubat’ta aktif hale geçecek “Nyxem” virüsünün yıkıcı etkilerinden korunmak için bu tarihten öncevirüs taraması yapmaları çağrısında bulunmuşlardı.Birçok özel şirket, virüs programları ve diğer yöntemlerle ilk olarak 16 Ocak’ta ortaya çıkan Nyxem’i etkisiz hale getirirken, bilgisayar uzmanları, çok sayıda ev kullanıcısının bilgisayarına bu virüsün girmiş olabileceği uyarısında bulunmuşlardı.Bulaştığı bilgisayarda öncelikle adres defterine saldırıp kendisini bu adreslere gönderen virüs, aynı yerel bağlantı içindeki bilgisayarlarda arama yöntemiyle de bulaşıyor ve her ayın 3’ünde şu dosyaları siliyor:


DMP - Oracle dosyaları
DOC - Word dökümanları
MDB - Microsoft Access
MDE - Microsoft Access/Office
PDF - Adobe Acrobat
PPS - PowerPoint Sunumları
PPT - PowerPoint
PSD - Photoshop dosyaları
RAR - Sıkıştırılmış arşiv dosyaları
XLS - Excel
ZIP - Sıkıştırılmış arşiv dosyaları

Virüsün ayrı olarak anti-virüs yazılımını da etkisiz hale getirmeye çalıştığı ve fare ile klavyeyi de çalışmaz kılabileceği belirtilmişti.Özellikle ev kullanıcılarını uyaran bilgisayar güvenliği şirketleri, anti-virüs programlarının çoğunun bu virüsü temizleyecek kapasitede olduğunu bildirmişlerdi.Hypponen, virüsün bilgisayarlarda CME-24, BlackWorm, Mywife.E ya da başka isimlerle saklandığını belirtirken, F-Secure firmasının da bu solucana karşı bir virüs kaldırma programı hazırladığını duyurdu. Program LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP! adresinden inidirilebilir.E-posta kutularına daha çok erotik içerik vaadeden konu başlıklarıyla gelen solucan, ekli dosyanın açılması durumunda bilgisayara bulaşıyor. Virüs’ün e - posta mesajlarındaki konu bölümü genellikle şu mesajlardan biri oluyor:

Fw: Funny :)
Fw: Picturs
*Hot Movie*
Fw: ***.mpg
Re: *** Video
Miss Lebanon 2006
School girl fantasies gone badCevapla