Fulya Projesi Açıklaması

Bütün Beşiktaşlılar buraya....
Cevapla
Siyah_Beyaz
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili
Mesajlar: 1424
Kayıt: 22 Kas 2005 [ 12:52 ]

Fulya Projesi Açıklaması

Mesaj gönderen Siyah_Beyaz »

BJK Yönetim Kurulu’nun, BJK Fulya Süleyman Seba projesi ile ilgili açıklamasıdır:
BJK Fulya Süleyman Seba projesi için 2005 Eylül ayında hazırlanan ve 5 aydır Belediye ile görüşmeleri sürdürülen avan projenin teklif edilen hali ile kabul edilmediği ve değiştirilmesi gerektiği Beşiktaş Belediye Başkanlığı’ndan 16 Şubat 2006 tarihinde yazıyla tarafımıza bildirilmiştir.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü avan projeyi mevzuata uygun olarak hazırlatmış, Genel Kurul kararı ile kurulan komisyonların onayını almış, uzmanlar ve bürokratlardan, uygunluğunu teyit ettirmiştir. Ancak avan projenin Beşiktaş Belediyesi’nde incelenme sürecinde imar yönetmeliğinin yorumunda fikir ayrılığı oluşmuş ve Belediye’ce tereddüde düşülmüştür. Tereddüt edilen konuların yönetmeliğe göre çözüm yolu varken, Belediye’nin bir yazı ile projenin yeniden hazırlanmasını istemesi yönetmeliğe, dolayısıyla yasaya aykırıdır.

Belediye’ce tereddüt iki ana konuda yaşanmıştır:
1- Bloklar arası mesafe sebebiyle kat yüksekliği
2- Birinci bodrum kat tanzimi

Birinci konuda fikir birliğine varılmış ve konut bloklarının 24 kat ve 30 kat alternatifleri için çözümler bulunmuştur. İkinci konuda ise fikir ayrılığı maalesef çözülememiştir. 30 Aralık 2005 tarihinde Belediye Başkanı’nın makamında yapılan toplantıda tereddüte düşülen konularda yönetmeliğe göre görüş alınarak çözülmesi karar altına alınmışken, Belediye Başkanı daha sonra bu yola gitmekten vazgeçmiş ve avan projeyi iade etmiştir. Projelerin incelenmesi teknik bir konudur, teknik konular politikalardan, beyanatlardan, şahsi ilişki ve tercihlerden etkilenmez.

Bu durumda Belediye’nin istediği değişiklik Beşiktaş Jimnastik Kulübü’ne yasal imar haklarına göre yıllık 3,5 milyon dolar, 30 yılda 105 milyon dolar kaybına sebep olacaktır.

Beşiktaş Belediye Başkanı’nın yasal olmayan tutumunun, Beşiktaş Jimnastik Kulübü iç politikalarında taraf olmasından başka bir şekilde açıklanması zordur. İşte bu iç politikalarla Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün bu hayati projesi riske atılmaktadır.

Fulya Projesi sadece bu yönetimin değil, Beşiktaş Jimnastik Kulübü ve Beşiktaş Camiası’nın projesidir. Belediye Başkanı’nın sorumluluklarını unutup, yönetime bu işi yaptırmaması, hatta olabildiğince engellemesi karşısında Beşiktaş Camiası’nı tekrar bir birlik halinde göreve çağırıyoruz.

Beşiktaşlı olduğuna inanan herkesi, bu projenin aksamasının ileride telafisinin mümkün olmayacağını ve her geçen günün kayıp olduğunu hatırlatarak duyarlı ve sağduyulu olmaya davet ediyoruz. Bilhassa gelecekte yönetime talip olanların bu konuyu araç olarak kullanmalarının kendi bindikleri dalı kesmek olduğunu ve ileride en çok bu projenin yarattığı kira gelirlerine ihtiyaç duyacaklarını ayrıca vurgulamak isteriz

Genel Sekreterliğini yaptığı Beşiktaş Jimnastik Kulübü’ne bir takım iç politikalar ve Kulübün yapılacak seçimleri ile ilgili hesapları doğrultusunda yasal hakları geciktirmesi ve vermemesine karşın, Kulübümüz’ü kamuoyunda yasal olmayan işler yapıyor durumunda gösteren Belediye Başkanı’na, bu Kulübün ve Beşiktaşlı seçmenlerin sayesinde bu mevkilere yükseldiğini ve Beşiktaşlılara karşı sorumluklarını bir kez daha hatırlatırız.

Fulya Projesinde Belediye Başkanı’nın, Beşiktaş Jimnastik Kulübü aleyhine sergilediği adil olmayan ve kamu yararına kurulmuş bir kuruma karşı etik bulunmayan ve bazıları açıkça hukuka aykırı işlemlerin detaylarını bugüne kadar projenin selameti için açıklamadık, projeye zarar vermemesi için yine açıklamıyoruz. Ancak Belediye Başkanı’nından kaynaklanan ve basında çıkan yanlış bilgilerin karşısında yaşanan süreci ve olayları aşağıda başlıklar halinde sunmak zorunda kaldığımız için de üzgünüz.

1- Beşiktaş Belediyesine ait arsaya imar yapıp, BJK Fulya Projesi’nden pay almak için uygulama imar planının, Büyükşehir Belediye meclisinde reddedilip ilçeye iadesi yönünde karar aldırmak,
2- İmar planına itiraz etmeyi teşvik etmek,
3- 103 yıllık tarihi bir dernek olan Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nden, imar durumu harcını 12 misli fazla almak ve baskı ile yapılan itirazı önlemek,
4- Yürürlekteki imar planını yasal olmayan nedenle uygulamamak,
5- Beşiktaş Belediyesine imar yasasına göre bedelsiz iadesi gereken parseller için fahiş bedel talep etmek (2,8 trilyon TL),
6- Değer takdirine karşı itiraz ve dava açmayı baskı ile önlemek,
7- İmarsız belediye parselinden geçiş hakkı vememek ve imar çıkınca projeye ilave etmek için sözleşme imzalamadan ruhsat vermeme baskısı yapmak,
8- Yönetmelikteki belediye tereddütünü yasal yoldan gidermemek,
9- Basında çıkan haberler sonrası teknik konularda görüş ve karar değiştirmek,
10- Görev sahasına giren ilçe sınırları içerisindeki Beşiktaş Jimnastik
Kulübü’nün diğer projelerinde de Yönetimimize yasal olmayan zorluklar çıkarmak,

Kamuoyunda, proje içindeki konut bloklarının 24 kattan 30 kata çıkarılarak müteahhit firmaya avantaj sağlandığı fikri yayılmaya çalışılmaktadır. Oysa ki anlaşma, sözleşme eki projeye göre % 67- % 33 paylaşım esasına göre kurulmuş olup projede meydana gelecek olumlu ya da olumsuz değişiklikler taraflara bu oranlar dahilinde yansıyacaktır. Kaldı ki projenin imar planına göre kat sınırlaması yoktur. Beşiktaş Belediyesi ile yapılan görüşmelerde 30 kat onayı kendilerince daha önce verildiği halde şimdi problem buymuş gibi gösterip insanları yanıltmak doğru değildir.

Konu depremsellik de değildir; yapısal olarak gerekli tedbirler alındığı takdirde her türlü zeminde istenildiği kadar yüksek bina yapılabilir. Çevrede çok daha yüksek binalar olmasına karşın Beşiktaş Jimnastik Kulübü etik değerlerini ön planda tutarak, kentsel yapılaşmaya duyarlılık gösterip 40 – 50 katlı yapılaşma yerine, projeyi bu zihniyet doğrultusunda oluşturmaya gayret edilmiştir.

Yine kamuoyunda müteahhit firmaya anlaşma esnasında bir blok verilip daha sonra ikiye çıkarıldığı ve fazla yer verildigi gibi bir intiba oluşturulmaya çalışılmaktadır. 33,900 m2’lik tek bir blok yerine, metrekaresini değiştirmeyerek iki blok olarak yapma kararı mimari ve estetik olarak düşünülmüş ve karşı tarafa herhangi bir artı yarar sağlamamıştır.

Projeler daha önceden saptanmış hedeflere göre oluşturulur, fizibiliteleri yapılır. Bu projedeki hedef konut satmak değil, Kulübe uzun vadede devamlı kira geliri sağlamaktır. Dolayısıyla konut yerine ticari fonksiyonlara yönelinmiştir. Ticari fonksiyonlar da zemin kata ne kadar yaklaşırsa o kadar değerlenir. Müteahhite, “üstten yer verip, kulüp zemin katları aldı” söylentilerini çıkarmak konuyu saptırmaktan başka bir şey değildir. Müteahitin % 67’ye ilaveten 7 milyon dolar + 2 mercedes verdiği göz önüne alınırsa, kat karşılığı oranının hesaplarla % 74-%26 olduğu bir realitedir.

Projelerin ideolojisi olmaz, teknik olarak değerlendirilir. Kulübün iç politikalarına göre onaylayıp onaylamamak hukuki ve doğru bir yaklaşım değildir. Türkiye’nin tüm belediyeleri spor kulüplerine gereken yardımları sağlarken, hukuki hakkımızı dahi alamamamız üzüntü verici ve düşündürücüdür.

Şimdi Belediye’nin yazı ile istemiş olduğu değişiklikleri tekrar yapıp, avan projeyi onaya sunacağız. Kayıp imar haklarımızı yasal yollardan almaya çalışacağız. Bütün bunları artık kamuoyu önünde yapacağız. Avan proje görüşmelerinde verilen sözleri değiştirdiğini gördüğümüz Belediye Başkanı’nın, projede istenen değişiklikler yapılsa bile bu açıklamayı bahane ederek projeyi onaylamama riskinin olduğunun bilinmesini isteriz.

Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız,

BJK YÖNETİM KURULUKullanıcı avatarı
evren
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili
Mesajlar: 222
Kayıt: 22 Kas 2005 [ 12:53 ]

Mesaj gönderen evren »

Siz fulya projesini unutun o proje hayal oluyor :lol:

Siyah_Beyaz
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili
Mesajlar: 1424
Kayıt: 22 Kas 2005 [ 12:52 ]

Mesaj gönderen Siyah_Beyaz »

evren yazdı:Siz fulya projesini unutun o proje hayal oluyor :lol:
görüşücez diyorum başka bişey demiyorum

Cevapla