150 yıl ömür hayal değil

Bilim&Teknik ile ilgili aradıklarınız....
Cevapla
Kullanıcı avatarı
evren
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili
Mesajlar: 222
Kayıt: 22 Kas 2005 [ 12:53 ]

150 yıl ömür hayal değil

Mesaj gönderen evren »

Resim

İnsan ömrünü uzatmak için çalışan bilim adamları buluştu: Tıptaki gelişmelere göre insan, 'üst sınır' sayılan 120'den fazla yaşayabilir. Dünya yaşlı topluma hazırlanmalı


Reuters - Oxford

Bu dünyada 150 yıl geçirmeye hazır mısınız? Uzmanlara göre tıptaki gelişmeler pek çok insanın şu an için üst sınır kabul edilen 120'nin çok çok üzerinde yaşayabileceğini gösteriyor.

Yaşam döngüsünün önceden belirlenmiş bir üst sınırı olduğu düşünülürdü. Ancak, Britanya'daki Oxford Üniversitesi'nde yaşam süresini uzatma konulu bir konferansta buluşan bilim adamları bu düşünceyi 'çöp'e attı. Harvard Kuşak Politikası Programı Müdürü Paul Hodge, emekli aylığı krizleri, işgücünün yaşlanması ve artan sağlık harcamalarıyla karşı karşıya kalan hükümetlerin önümüzdeki süreçte daha büyük zorluklarla karşı karşıya kalacağını vurguladı: "Yaşam beklentisi giderek artıyor ve günümüzdeki politikalarının geçersizliği ortaya çıkacak."

Yaşam beklentisinin ne kadar ve hangi hızla artacağı tartışmaya açık bir konu ama gelişmenin 'umut vaat ettiği' çok açık. Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Richard Miller, genetik yapısı insanlara çok benzeyen fareler üzerinde yapılan deneylerde sadece kalori tüketimini azaltarak farelerin yaşam süresinin yüzde 40 arttığını hatırlattı. Bu bulgu insanlara uyarlandığında ortalama yaşamın şimdiden 80'e vardığı gelişmiş toplumlarda yaşam beklentisi 112'ye kadar çıkabilir.

Cambridge Üniversitesi'nden biyomedikal yaşlanma sorunları uzmanı Aubrey de Grey ise uzun yaşama konusunda çok daha 'ileri gitti'. 1000 yaşına ulaşacak ilk insanın halihazırda dünyaya gelmiş olduğunu iddia eden De Grey, toplantıda, kök hücreler yardımıyla yapılacak periyodik onarımlar, gen terapisi ve diğer tekniklerle yaşlanma sürecinin tamamen durdurulabileceğini anlattı. De Grey her bir onarım 30-40 yıl için iş görse o süre içinde bilimin yeni bir aşama gerçekleştirebileceği ve böylelikle ölümün sonsuza dek ertelenebileceği görüşünde.

Hastalıklar yavaşlayacak
De Grey'in fikirleri biraz 'uçuk' bulunsa da, gelecekte insan yaşamının şimdikinden daha uzun olacağı konusunda herkes hemfikir. Asıl amaç ise sadece daha uzun yaşam değil, sağlıklı uzun yaşam.

Bu da şimdiden mümkün. Günümüzün 70 yaş üzerindeki yaşlıları eski kuşaklara göre çok daha aktif bir hayat sürüyor. Illinois Üniversitesi'nden Jay Olshansky, sağlık ve uzun yaşamın birlikte gideceğini ve yaşlanmanın geciktirilmesiyle de kanser, alzheimer ve kalp hastalıklarının yavaşlayacağını müjdeledi.

Etik olarak yaşamın uzatılması çalışmalarına karşı görüşler de var. Manchester Üniversitesi biyoetik profesörü John Harris bu eleştirileri şöyle yanıtladı: "Yaşam kurtarmak aslında ölümü ertelemektir. Eğer ölümü kısa bir dönem için ertelemek iyi bir şeyse, uzun süre için ertelemek niye kötü olsun ki!"Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici
Mesajlar: 6106
Kayıt: 21 Kas 2005 [ 23:54 ]

Mesaj gönderen VSaBaH »

Bence gereksiz bir çalışma!
Uzun yaşayıpda ne yapacağız dünyaya kazık mı çakacağız!!

En güzel ölüm yeri ve zamanında ecelliyle ölümdür!!
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...


Resim

Cevapla