~~YıLıN GöZdE FiLmi SiZcE HaNgiSi??~~

Hayatımızın eğlenceleri Sinema ve Televizyon ilgili aradıklarınız...
Cevapla
Kullanıcı avatarı
neShve
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Mesajlar: 74
Kayıt: 09 Ara 2005 [ 20:00 ]

~~YıLıN GöZdE FiLmi SiZcE HaNgiSi??~~

Mesaj gönderen neShve »

2005 yılı öyle ya da böyle bir 'değişim' yılı oldu nerden bakarsak. İster "Babam ve Oğlum", ister "Gönül Yarası" deyin, sonuçta yakın geçmişimizle bir nevi hesaplaşma halini anlatıyor. Türk sinemasının popüler, gişeye odaklı 'çıkarması' da öne çıkıyor. Ne var ki geçen yıldan 18 daha fazla, tam 28 Türk filminin seyirciyle buluştuğu vizyonda ele alınacak fazla bir şey yok. Semih Kaplanoğlu'nun dünya festivallerinde baştacı edilen "Meleğin Düşüşü" veya "2 Genç Kız\"a vizyonda pek ilgi göstermemişiz. Yılın balonları ise muhtelif; Mustafa Altıoklar\'ın "Banyo"sunda peşinen yıkanmak istemesek de "Balans ve Manevra"ya hazırlıksız yakalanmışız. Bu yıl Ömer Kavur ustamızı, Bilal İnci gibi önemli bir karakter oyuncusunu, Hulki Saner, Atilla İlhan'ı kaybetmişiz mesela. Hüzne mahal vermemek için Hollywood filmlerine dönersek; Spielberg'ün "Dünyalar Savaşı" veya "King Kong" en çok gündem yaratan filmler. Çizgi romandan beyazperdeye uyarlama fıryasında "Günah Şehri"ni bağrımıza basarken "Constantine" ve "Elektra" gibilerini atlıyoruz. "Cinderella Man", "İçimdeki Deniz", "Kinsey" gibi biyografik filmler arasında "Ray"in ritmleri acıklı da olsa iç acıyor. Fatih Akın'ın "İstanbul Hatırası" ile şehr-i İstanbul'u gözlerimiz açık dinlemişiz, mesela. "Organize İşler" de en beklenen filmlerden birisi olarak, 'İstanbul kartpostalları eşliğinde sevimli ve zeki skeçler' bütünü olarak kendi kendimizin kendimize tanıtımı olarak 2005'in son günlerine yetişti, ama gelecek yıllara miras kalacak bir etkisi yok .


Yalnız anneler ve küçük kızları, Japon sinemasının başlıca korkularını yeniden çeviren Hollywood aracılığıyla yine aramızdaydı. Naomi Watts "Halka 2", Jennifer Connelly ise "Karanlık Su" ile bizi bayağı gerdiler. Gerçi bu bağlamda, uçakta kızını kaybeden Jodie Foster da "Uşuç Planı"nda az paranoya yaratmadı. "Akasya"daki küçük kızın laneti veya "Cevapsız Arama 2"daki lanetli telefon trafiği de halis Uzakdoğu'dan gelen korkulardı. Yılın en politik korkusu ise George A. Romero'dan geldi ve zincire vurulan zombiler refah içinde yaşayan fanilere "Ölüler Ülkesi"de isyan ettiler. Hollywood sonunda "Şeytan Çarpması" şeyyan çıkarma ritüelini mahkemeye de çıkardı. "Hayalet Sesler" , "Lanet", "Testere 2", "Mağara" gibi 'böö' etkili korkular da yaşadık. Ama zaten korkunun ecele de şöhrete de bir faydası olmadığını en iyi anlayan "Mumya Evi"ndeki Paris Hilton oldu.

Resim

Yılın en 'şık'sahnesi: (Organize İşler)

Herkes hem fikir olacaktır ama biz de yazalim dedik; "Güneşe Yolculuk" ve "Fotoğraf" adlı filmlerin oyuncusu Nazmi Kırık ile Cem Yılmaz'ın, tahsilli ve saf kızımız Özgü Namal'ı karşılarına alıp karşılıklı 'efendice' döktürdürdükleri 'iş görüşmesi' sahnesi. Bravo!

Büyüklerden masallar
Dünya vizyonunda ne yaptığı ettiği tartışılan, her yeni filmi sabırsızlıkla beklenen, sanatın yanısıra olması ticari başarısıyla da gözdolduran 'büyük' yönetmenler arasında bizim öncelikle enterese olduğumuz Terry Gilliam vardı. Kendisi son derece kişisel filmi "Tideland" için paraya sıkışmış olacak ki araya sıkıştırdığı "Çılgın Kardeşler" ile çıkageldi. Ünlü Grim kardeşler 'masalının' uyarlaması belki çok özel şeyler beklediğimizden bizi biraz uyuttu. Tim Burton bu yıl da Johnny Depp'ten vazgeçmedi, hem "Charlie'nin Çikolota Fabrikası" hem de "Ölü Gelin" ile dünyamızı renklendirdi. Anlaşıldığı üzere edebiyat uyarlamaları pek makbul olduğu bu yıl Steven Spieberg "Dünyalar Savaşı"nı Amerikan ailesine uzaydan müdahale şeklinde algılamış gibi geldi. Lars Von Trier, "Dogville"den sonra gelen "Manderlay" ile Amerika üzerine görüşlerini dikte ettirmeye çalıştı. Leonardo Di Caprio-Scorsese ikilisinin yeni filmi "Göklerin Hakimi" bizi uçurmadı.


Resim


Bu yıl da yeniden çevrim, devam filmi ya da öncesi sonrası filmleri vizyondan eksik olmadı. Neyseki "Batman Başlıyor!" seriler hakkındaki huzursuz hissimizin beyhude olduğunu gösterdi. Nitekim ergenlik çağına ulaşan "Harry Potter ve Ateş Kadehi" macerası da fena değildi. 2005'te ayrıca 30 yıllık "Yıldız Savaşları" efsanesi de sona erdi. Peter Jackson'un hisli gorili "King Kong" tamam da Nicole Kidman "Tatlı Cadı"daki şeker haliyle içimizi baydı. "Zorro"nun devamı da bazı şeylerin zorlanmaması gerektiği mevzusuna örnek oldu. "Güzel Dedektif", "Maske", "Avrupalı Jigolo", "xXx, "Taşıyıcı" gibi sonlarına '2' koymaya üşendiğimiz filmler olmasa da olurdu.


Resim

Kameraların artık Afrika\'ya çevrilme zamanı gelip geçtiğinden "Hotel Ruanda"yı biraz da suçlanarak izledik. "Vaat Edilen Cennet" Filistinli intahar bombacının son günlerini anlarak bölgedeki açmazı gündeme getirdi. "Çarpışma" Los Angeles'ı mekan edinerek ırkçı karşılaşmaları resmetti. İngiliz Ridley Scott Haçlı Seferleri'ne uzandığı "Cennet'in Krallığı" ile dinlerarası hoşgörüyü hatırlatma misyonunu üstlendi, nafile etkili olmadı. Hitler'in son anları "Çöküş" oldu, Fransa'nın yakın tarihinden "Son Sosyalist Mitterand", gerilim türündeki "Kurt", nedense İspanya-Bask açmazı konusunda yeterince ilgi yaratmadı. Nicolas Cage "Savaş Tanrısı" ile silah baronlarının yarattığı teröre ironik baktı. İngiliz yönetmen Sally Potter da 11 Eylül sonrası tırmanan 'yabancı' paranoyasına romantik bir "Evet" ile itiraz etti. John Salles utamız "Gümüş Şehir" ile hafif hüsrana uğrattıysa da Spielberg'ün "Dünyalar Savaşı" kadar ortalığı dağıtmadı.Kullanıcı avatarı
[email protected]
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye
Mesajlar: 1329
Kayıt: 25 Kas 2005 [ 10:17 ]

Mesaj gönderen [email protected] »

resimler cokmıyor!!

ama bu sene en cok konuşulan filmerin arasında babam ve oğlum var

o filmi bana o kadar cok kişi tavsiye etti ki bir türk filmi olarak. gerçekten izlenmeye değer buluyorum

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici
Mesajlar: 6099
Kayıt: 21 Kas 2005 [ 23:54 ]

Mesaj gönderen VSaBaH »

Valla sadece Organize İşler'i izleme fırsatı buldum lanet olsun bu sınavlara!!!

Organize işler'de İstanbul'un kötü yanlarına değinilmiş yanlız filmdeki İstanbul manzaraları bunu gölgede bırakmış!!!!

Güzel Denebilecek Bir Film!!!
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...


Resim

Cevapla