Japonlar F1 tarihine geçti

Dünyanın bir numaralı motor sporu hayranları bu bölüm sizin için!!!
Cevapla
Siyah_Beyaz
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili
Mesajlar: 1424
Kayıt: 22 Kas 2005 [ 12:52 ]

Japonlar F1 tarihine geçti

Mesaj gönderen Siyah_Beyaz »

Japonların Formula 1'deki yeni takımı Super Aguri, BAR Honda'dan ayrılan Takuma Sato ve yeni pilot Yuji Ide ile anlaşma imzalayarak, tüm pilotlarının Japon olduğu ilk takımı kurarak Formula 1 tarihine geçti.

Formula 1'in yeni takımı Super Aguri, daha önce anlaşmaya vardığı eski BAR Honda pilotu Japon Takuma Sato ve Yuji Ide ile sözleşme imzaladı ve tüm pilotlarını Japonlar'dan seçerek Formula 1 tarihine geçti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan eski Japon Formula 1 pilotu ve takım patronu Aguri Suzuki, "Böyle üst düzey tecrübeli pilotların takımıma katılmalarında dolayı çok minnettarım ve gururluyum. Yeni pilotlarımızla Formula 1'de ilk yılımız olmasına rağmen, yeni, yaratıcı ve olumlu işler yaparak başarılı olacağız" dedi. 29 yaşında olan ve geçtiğimiz sezon BAR takımı ile kürsüye çıkarak önemli başarı elde eden 29 yaşındaki Sato ise yaptığı açıklamada, elinden gelen herşeyi yapacağını, yeni takımıyla çalıştığı için oldukça heyecanlı olduğunu ve başarılı olmak istediğini söyledi. Sato, 2004 yılındas yapılan ABD Grand Prix'sinde 3. olarak podyuma çıkan ilk Japon sürücü olmuştu. 31 yaşında olan ve geçtiğimiz sezon Japonya F-3000 serisinde 2. olan Ide ise, test sürüşlerinin ardından yaptığı açıklamada, "Oldukça gergindim ancak çok heyecanlıydı. Araba çok güçlü" dedi.

45 yaşındaki Aguri Suzuki, 1988 yılında başladığı Grand Prix macerasında 1990 yılında Suzuka'da yapılan yarışlarda 3. olarak podyuma çıkarak bu alanda, podyuma çıkan ilk Asyalı olma başarısı göstermişti. Kurduğu Super Aguri takımı ile F1'e katılmak için başvuruda bulunmuş ve geçtiğimiz ay FIA yaptığı değerlendirmenin ardından 2006 F1 takviminde 12 Mart'taki Bahreyn yarışlarıyla yer almaya hak kazanmıştı.Cevapla