Dünya'nın sonumu geliyor?

Bilim&Teknik ile ilgili aradıklarınız....
Cevapla
Kullanıcı avatarı
evren
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili
Mesajlar: 222
Kayıt: 22 Kas 2005 [ 12:53 ]

Dünya'nın sonumu geliyor?

Mesaj gönderen evren »

Resim
Dünya’ya adım adım yaklaşan dev göktaşı Apophis’in oluşturacağı öne sürülen büyük felakete karşı bilim adamları. Uzmanlar, 300’de 1 gibi astronomik olaylar için çok yüksek bir çarpma ihtimali olan asteroidin gelişini durdurmak için acil önlemler alanması gerektiğini savunuyorlar.Ünlü kahin Nostradamus’un ‘2029’da dünya’ya uzaydan büyük bir felaket gelecek’ kehaneti ile her fırsatta kıyamet söylentisi çıkarılmasının bilim adamlarını etkileyip etkilemediği bilinmiyor. Çarpışmanın Nisan ayının cumaya denk gelen 13’üncü günü gerçekleşecek olması bu konudaki tedirginliği de fazlasıyla artırıyor.

Yörüngesi değişmeli

Eski Mısır’da korkuyu, kaosu ve kötülüğü temsil eden yılan tanrıçası Apophis’in ismi verilen 400 metre çapındaki dev göktaşı şimdiden NASA’yı harekete geçirdi. Yapılan araştırmalara göre, yörüngesi 2014 yılına kadar değiştirilmezse Apophis, insanlığın sonunu getirebilir.

Dev göktaşı bilim adamlarını da ikiye böldü. Uzmanların bir bölümü asteroidin dünyaya 30 bin kilometre uzaktan teğet geçeceğini söylerken, bir bölümü de çarpma ihtimalinin kesin olduğunu savunuyor.

Almanya’da bulunan Max Planck Enstitüsü Güneş Sistemi Araştırmaları uzmanı Prof. Dr. Klaus Jockers “Kimse asteroidin dünyaya kesin olarak çarpmayacağını söyleyemez. Buna gezegenin çekim gücü ve asteroidin saçtığı ısı karar verir, yörüngeyi bunlar belirler” dedi.

ABD Başkanı George W. Bush’un bilim adamları tarafından konuyla ilgili kendisine sunulan dosyayı incelediği de öğrenildi. Dosyada dünyanın çevresinde bulunan 710 ayrı asteroidin çarpma ihtimalleri yüzde olarak yer alıyor.

Uzmanlar, son göktaşının dünyaya günümüzden 14 milyon yıl önce düştüğünü ve bunun 25 kilometre çapında dev bir krater oluşturduğunu da hatırlatıyorCevapla