Her alanda kablolardan kurtuluyoruz

Teknolojide ki son gelişmeler...
Cevapla
Kullanıcı avatarı
sıfır
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye
Mesajlar: 2292
Kayıt: 23 Kas 2005 [ 20:20 ]

Her alanda kablolardan kurtuluyoruz

Mesaj gönderen sıfır »

Bu günlerde donanım dünyasında bir kaç konu var ki oldukça sık bir şekilde gündeme geliyor lar. Kablosuz (wireless) teknolojilerde sıklıkla gündeme gelen konular arasında. Bilgisayar ile harici donanımlar arasında veya bilgisayar ile diğer bilgisayarlar arasında bilgi alış verişi yapılırken kullanılan kabloların yerine, radyo sinyalleri gibi boşlukta yayılabilen ileticileri kullanarak kablolardan kurtulmayı amaçlayan teknolojilere kablosuz (wireless) teknolojiler denmekte. Bu gün Bluetooth, Wi-Fi, IRDA gibi bir çok kablosuz erişim teknolojisi bulunmakta.

Gelecekte daha da fazla yaygınlaşacak kablosuz teknolojilerden yararlanan ürünlerden ilgi çekici olan bir kaç tanesini bu haberimizde sizler için bir araya getirdik.

Belkin CableFree USB Hub

Belkin'in üretmiş olduğu kablosuz USB Hub, elinizdeki bütün USB cihazları kablosuz olarak bilgisayarınıza bağlayabilmenizi sağlıyor. 4 USB 2.0 destekli portu bulunan Hub ve 1 adet Hub'ın bilgisayar ile iletişim kurmasını sağlayan USB alıcı vericiden oluşan set USB diskler, flash bellekler, MP3 çalarlar ve yazıcılar gibi USB üzerinden haberleşen bütün ürünleri desteklemekte ve bu ürünlerin 10 metreye kadar bilgisayarınız ile kablosuz iletişim kurmalarını sağlamakta.

Resim

UWB (ultra wideband) teknolojisi ile haberleşen ürün, Bluetooth 1.0'dan 100 kat daha hızlı veri aktarımı yapabiliyor. UWB, MPEG2 veya HDTV sinyallerini kayıpsız iletebilecek kadar geniş bir banda sahip. Belkin'in 2006 CES fuarında sergilediği ürün hakkında çok az bilgi bulunmakta. HUB'ın harici bir güç kaynağı ilemi yoksa pillemi çalıştığı bilinmemekte. Cihazın ne zaman piyasada olacağıda yine bilinmeyenler arasında fakat Belkin, Cablefree USB Hub'ın 125$ civarı bir fiyatla satılacağını açıklamış durumda. Artık klavyeler, fareler, ses kartları, gamepadler, yazıcılar, tarayıcılar gibi bir çok ürün USB portundan haberleşmekte ve evlerimizde bu tip ürünlerden en az 2-3 tanesi bulunmakta. USB kablosuz Hub hiç kuşkusuz piyasaya çıktığında bir çok kullanıcının ilgisini çekecektir.

Seagate'den 1.8" boyutlarında USB Wireless taşınabilir disk prototipi

2006 yılında geliştirilmesinin sona erip 2007 yılı ortalarında yaygın kullanıma geçmesi beklenen, USB portunun kablosuz versiyonu olan Wireless USB, UWB'nin (Ultra Wide Band) geliştirilmiş bir versiyonunu kullanıyor ve 3 metreye kadar 480Mbps, 10 metrede ise 110Mbps hız sunabiliyor. Şimdiki USB portlarının yerini alacak teknolojiyi taşıyan ilk ürünler prototip aşamasında olsalarda kullanıcıların beğenisine sunulmaya başladılar.

Resim

Seagate'in yaklaşık 12 ay süren geliştirme süreci sonunda ortaya çıkan taşınabilir W-USB disk, 1.8" boyutlarında bir sabit disk içeriyor ve W-USB destekli herhangi bir cihazla haberleşebiliyor. Cep telefonunuzdaki, diz üstü bilgisayarınızdaki veya cep bilgisayarınızdaki verileri hızlı bir şekilde aktarabileceğiniz ve ağ diskiymiş gibi görev yapabilecek olan ürün, şarj edilebilir bir bataryaya sahip ve harici güç kaynağına gerek duymadan çalıştırılabiliyor. İleride perpendicular (dikey kayıt) tekniğini kullanan disklerin yüksek kapasiteleri sayesinde cebimizde taşıyacağımız bu tip bir diske bütün taşınabilir ve sabit cihazlardan kablosuz olarak bilgi aktarabileceğiz. Disk henüz prototip olduğundan çıkış tarihi yada fiyatı gibi bilgiler bulunmamakta fakat Wireless USB destekli ürünleri 2007 yılından önce görmemiz biraz zor gibi.

Creative'den kablosuz 5.1 ses sitemi; GigaWorks G550W

5.1 ses sistemlerinde genelde arka sağ ve sol hoparlörler kabloları nedeniyle hep sorun yaratırlar. Ses sistemin orta, ön sağ ve ön sol hoparlörlerinin kabloları görüntü sistemine yakın olduklarından saklaması kolayken arka hoparlörlerin kabloları için ne yazıkki aynı kolaylık söz konusu değil. Creative en azından arka sağ ve sol hoparlörlerdeki kablo sorunlarını yeni GigaWorks G550W ile bir nebze hafifletiyor.

Resim

2.4GHz kablosuz RF iletişim teknolojisinden yararlanan set arka hoparlörlere 10 metre uzaklığa kadar ses iletimi yapabiliyor. Küçük bir verici ile arka hoparlörlere ses iletimi sağlayan sistem THX sertifikasına ve toplamda 310w RMS ses çıkış gücüne sahip. Sistem GigaWorks G500 ile aynı teknolojik yapıda sadece arka hoparlörlere ses iletimini kablosuz olarak gerçekleştirmekte.

Ses sisteminin yanında kullanıcılara DDTS-100 dijital ses çözücüde beraber verilmekte. Dolby Digital EX, DTS-ES, Dolby Pro Logic II ve Neo:6 destekli olan DDTS-100, optik girişleri sayesinde Playstation 2 ve Xbox 360 ilede kullanılabilmekte. Mart ayında piyasada olması beklenen ses sistemi için 400$ yurtdışı fiyatı belirlenmiş durumda. Sistemin tek eksisi arka hoparlörlerin elektirik kaynağına bağlanmalarının gerekli olması. Ortada uzanan kablolardan ancak arka hoparlörleri yerleştirdiğiniz yere yakın bir elektirik prizi varsa kurtulabileceksiniz.Kullanıcı avatarı
Golge
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye
Mesajlar: 105
Kayıt: 03 Ara 2005 [ 17:20 ]

Mesaj gönderen Golge »

kablolardan nefret ediyorum :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Kullanıcı avatarı
sıfır
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye
Mesajlar: 2292
Kayıt: 23 Kas 2005 [ 20:20 ]

Mesaj gönderen sıfır »

bende :mrgreen: :axed:

Cevapla