Saray sallanıyor

Galatasaraylıların yeri...
Cevapla
Kullanıcı avatarı
ozgurcocuk
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye
Mesajlar: 476
Kayıt: 23 Kas 2005 [ 13:15 ]

Saray sallanıyor

Mesaj gönderen ozgurcocuk »

Riva Projesi için gereken yetkinin verilmemesi; Özhan Canaydın’ın prestijini sarsarken, başkanlık düşleyen muhalifleri cesaretlendirdi. Kısa vadede ödenmesi gereken 19.5 milyon doların nereden bulunacağını ise kimse bilmiyor.

TAKVİM yaprakları 23 Mart 2002’yi gösterdiğinde Galatasaray’da yeni bir dönem başlamış; kulübün eski basketbolcularından Özhan Canaydın, başkanlık görevine seçilmişti. Fatih Terim’i de beraberinde getirip takımın başına koyan Canaydın, ilk iki senesinde bekleneni veremese de 21 Mart 2004’teki kongrede bir kez daha başkanlık koltuğuna oturdu. Camianın duayenlerinden tam destek alan Özhan Canaydın, tek adam konumundaydı. Başkanlık yarışında kimse ona rakip bile olamazdı. Ne varki, sportif başarısızlıklar ve maddi sorunların bir türlü çözülememesi, Canaydın’a duyulan büyük güveni bitirdi.

Galatasaray kongre üyeleri, önceki gün yapılan Olağanüstü Genel Kurul’da Özhan Canaydın’a, Riva’daki arazinin satılması için istediği yetkiyi vermedi. Bu durum, Kulüp Başkan Yardımcısı Turgay Kıran’ın da aralarında bulunduğu pekçok kişi tarafından ‘bir devrin sonu’ olarak yorumlandı. Genel Kurul üyeleri Özhan Canaydın’a açıkça ‘Git artık. Seni istemiyoruz’ mesajını verdi.

12 Mart 2006’da yapılacak kongrede Canaydın tek aday olmayacak. Adaylığını şimdiden açıklayan Yılmaz Toköz’ün yanı sıra Taner Aşkın, Turgay Kıran ve Yiğit Şardan-Ali Dürüst ikilisinden biri Özhan Canaydın’a rakip olacak.

Olayın bir de maddi boyutu var ki, o çok daha önemli. Başkan Özhan Canaydın ve ekibi, 3.5 aydır para alamayan futbolculara, geçtiğimiz günlerde 28 Aralık 2005 vadeli toplam 2.5 milyon dolarlık çekler kesti. Bu paranın 1.5 milyon Euro’luk kısmını Vakıfbank’tan kredi olarak alan Canaydın, geri kalan bölümü ise Riva Projesi’nden karşılamayı planlıyordu. Eğer Genel Kurul istediği yetkiyi verseydi, Riva arazisini teminat göstererek bankalardan kredi alacaktı. Ancak, Olağanüstü Genel Kurul’dan erteleme kararının çıkması işleri karıştırdı. Eğer yönetim 1-2 gün içinde yeni bir kaynak bulamazsa, futbolcuların paraları yine ödenemeyecek.

Bunun yanı sıra Galatasaray’ın, bankalara kısa vadeli 12 milyon dolar, futbolculara ise 5 milyon dolar daha borcu bulunuyor. Yani, Özhan Canaydın yönetiminin çok kısa bir zaman dilimi içerisinde toplam 19.5 milyon dolar bulması gerekiyor. Aksi taktirde, Canaydın göreve geldiğinden bu yana kulübe uğramayan haciz memurları 4 yıl aradan sonra Galatasaray Kulübü’nün kapısını yeniden çalacaklar.

Bütün bunlar göz önüne alındığında, önceki gün yapılan Olağanüstü Genel Kurul’dan çıkan kararın Galatasaray’ı bir kaosun eşiğine getirdiği açıkça görülüyor.Cevapla